Siyaset

Oyların çoğunluğunu alan Cumhurbaşkanı seçilecek

Recep Tayyip Erdoğan 1’inci, Kemal Kılıçdaroğlu da 2’nci sırada seçime gidecek. Adaylardan birinin çekilmesi durumunda yerine Sinan Oğan seçmenlerin huzuruna çıkacak YSK seçim takvimine göre 2023 Genel seçimlerinde ilk oylamada..

Oyların çoğunluğunu alan Cumhurbaşkanı seçilecek
banner

Recep Tayyip Erdoğan 1’inci, Kemal Kılıçdaroğlu da 2’nci sırada seçime gidecek. Adaylardan birinin çekilmesi durumunda yerine Sinan Oğan seçmenlerin huzuruna çıkacak

YSK seçim takvimine göre 2023 Genel seçimlerinde ilk oylamada geçerli oyların salt çoğunluğunun sağlanmaması durumunda seçimin ikinci turu 28 Mayıs’ta yapılacak. İlk oylamada en çok oy almış iki aday seçimlere katılım sağlayacak ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday, Cumhurbaşkanı olarak seçilecek.

ERDOĞAN VE KILIÇDAROĞLU 2. TURDA YARIŞACAK

14 Mayıs 2023 Pazar günü Türkiye, Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için sandık başına gitti. Resmi olmayan verilere göre, Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan ve Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 50+1 oy çoğunluğunun altında kaldı. Ortaya çıkan tabloda Cumhurbaşkanı seçimi, ikinci tura kaldı. Seçimlerin ilk tur ve ikinci tur adımları Anayasanın 101. Maddesinde şu şekilde belirtiliyor: “Genel oyla yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday, Cumhurbaşkanı seçilir. İlk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamayı izleyen ikinci pazar günü ikinci oylama yapılır. Bu oylamaya, ilk oylamada en çok oy almış iki aday katılır ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday, Cumhurbaşkanı seçilir.”

SEÇİM TAKVİMİ ŞU ŞEKİLDE İŞLEYECEK

15 MAYIS: İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin herhangi bir nedenle seçime katılmaması halinde aday ikamesi için belirlenen süre saat 17.00’de sona erecek. Geçici sonuçların ilanının gecikmesi halinde aday ikamesine ilişkin seçim takvimi buna göre teselsül ettirilecek. Propaganda dönemi başlayacak. Sandık kurullarının kararları ve tutanaklarına karşı ilçe seçim kurullarına yapılacak itiraz süresi saat 17.00’de sona erecek ve ilçe seçim kurullarınca en geç saat 23.59’a kadar karara bağlanacak.

16 MAYIS: İlçe seçim kurulu kararları ile birleştirme tutanaklarına karşı il seçim kuruluna yapılacak itiraz süresi saat 17.00’de son bulacak ve yapılan itirazlar il seçim kurullarınca en geç saat 23.59’a kadar karara bağlanacak.

17 MAYIS: İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı YSK’ye yapılacak itiraz süresi 17.00’de sona erecek. İlçe seçim kurullarınca, sandık kurulu ve diğer görevlilerin değişikliklerinin Seçsis’eişlenmesine başlanacak. Yurt dışı ilçe seçim kurulunca, varsa saklama ve ulaştırma kurulu, sandık kurulu ve diğer görevlilerin değişiklikleri yapılacak.

18 MAYIS: İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı yapılan itirazlar YSK tarafından karara bağlanacak.

19 MAYIS: YSK tarafından kesin seçim sonuçları Resmi Gazete ile radyo ve televizyonda ilan edilmek üzere ilgili mercilere gönderilecek.

20 MAYIS: Gümrük kapılarında ve yurt dışında oy verme işlemi başlayacak.

24 MAYIS: Yurt dışında oy verme işlemi sona erecek. Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları başlayacak.

27 MAYIS: Seçim propaganda dönemi saat 18.00’de sona erecek.

28 MAYIS: Oy verme günü.

29 MAYIS: Cumhurbaşkanı seçimi geçici sonuçları ilan edilecek. Sandık kurullarının kararları ve tutanaklarına karşı ilçe seçim kurullarına yapılacak itiraz süresi 17.00’de sona erecek ve yapılan itirazlar ilçe seçim kurullarınca en geç 23.59’a kadar karara bağlanacak.

30 MAYIS: İlçe seçim kurulu kararları ile birleştirme tutanaklarına karşı, il seçim kurullarına yapılacak itiraz süreci saat 17.00’de sona erecek ve en geç saat 23.59’a kadar karara bağlanacak.

31 MAYIS: İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı, YSK’ye yapılacak itiraz süresi sona erecek.

1 HAZİRAN: İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı yapılan itirazlar YSK tarafından karara bağlanacak. YSK tarafından kesin seçim sonuçları Resmi Gazete ile radyo ve televizyonda ilan edilmek üzere ilgili mercilere gönderilecek. Hazırlayan: Şeyda COŞAR

 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası