banner
Gündem

Özgürlük filosu yeniden yola çıkıyor

YÜZLERCE İNSANİ YARDIM GÖNÜLLÜSÜ GAZZE’YE YARDIM ULAŞTIRMAK İÇİN AKDENİZ’E YELKEN AÇACAK YENİ BİR FİLODA BİR ARAYA GELECEK Aksaray İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Şenol Korkmaz, Gazze’deki ablukanın kalkması, ateşkesin sağlanması..

Özgürlük filosu yeniden yola çıkıyor
banner

YÜZLERCE İNSANİ YARDIM GÖNÜLLÜSÜ GAZZE’YE YARDIM ULAŞTIRMAK İÇİN AKDENİZ’E YELKEN AÇACAK YENİ BİR FİLODA BİR ARAYA GELECEK

Aksaray İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Şenol Korkmaz, Gazze’deki ablukanın kalkması, ateşkesin sağlanması ve şehre insani yardım ulaştırılması amacıyla hazırlıklarını sürdüren Uluslararası Özgürlük Filosu ile ilgili basın açıklamasında bulundu.

Korkmaz; yaptığı açıklamada, “İsrail, yıllardır ambargo ve abluka uyguladığı Gazze’ye 7 Ekim 2023’te bir saldırı başlattı. Havadan, karadan ve denizden kuşattığı şehirde 12 binden fazlası çocuk, 8 bin 500’ü kadın olmak üzere 30 bine yakın sivili katletti. Okul, hastane, ibadethane ve yaşam alanlarını yok eden İsrail on binlerce insanı da yerinden etti. Hayatta kalan insanlar ise zor şartlar altında yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Bugüne kadar desteğinizle yüz binlerce insana acil yardım ulaştırdık. Ancak Filistin’de durum her geçen gün daha da kötüleşiyor. İsrail, Gazzelilerin temel insani ihtiyaçlara dahi ulaşmasına engel oluyor.2010 yılında yola çıkan Özgürlük Filosu ile İsrail ilk kez uluslararası mahkemelerce yargılanarak suçlu bulunmuştu. Şimdi yeniden Gazze’deki soykırımı güçlü bir biçimde uluslararası karar alıcıların, devletlerin gündemine getirmeyi; bu şekilde İsrail’in saldırılarını sona erdirmeyi ve bölgedeki ambargonun kaldırılması için güçlü bir inisiyatif oluşturmayı hedefliyoruz. Farklı dil, din ve ırktan yüzlerce insani yardım gönüllüsü Gazze’ye insani yardım ulaştırmak için Akdeniz’e yelken açacak yeni bir filoda bir araya gelecek” dedi.

İHH Genel Merkezi’nde düzenlenen basın açıklamasında ise, İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım’ın yanı sıra; 10 ülkeden Uluslararası Özgürlük Filosu Koalisyonu üyesi akvistler katıldı. Koalisyonun katılımcı kuruluşları arasında; Türkiye’den İHH İnsani Yardım Vakfı ve Mavi Marmara Derneği, Kanada’dan CanadianBoatTo Gaza, Malezya’dan My CareMalaysia, Norveç’ten ShipTo Gaza Norway, Güney Afrika’dan PalestineSolidarityAlliance, İsveç’ten Shipto Gaza Norway, ABD’den US Boatto Gaza, Avustralya’dan Free Gaza Australia, Yeni Zelenda’dan Kia Ora Gaza, İngiltere’den PalestineSolidarityCampaing ve Breakingthe Siege of Gaza yer alıyor.

BMGK KARARLARININ UYGULANMASI İÇİN BASKI OLUŞTURMALI’

Uluslararası Özgürlük Filosu Koalisyonu üyesi aktivistlerden Güney Afrika Filistinle Dayanışma Hareketi Başkanı İsmail Ahmed Molla ise, “30 yıl önce Güney Afrika’da apertheid rejimini kaldırmıştık. Şimdi Orta Doğu’daki bu apertheid rejiminin kaldırılması için mücadele veriyoruz. Siyonist rejimin bu uygulamalarına son vermesini ümit ediyoruz. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin, aldığı kararların uygulanması için baskı oluşturmasını ümit ediyoruz” diye konuştu.

Dernek Başkanı Korkmaz, “ “Özgürlük Filosu’nu destekleyebilir, Gazze halkının umudu olabilirsiniz. Bağış yapmak isteyen gönüllülerimiz ve hayırseverler İHH büromuza uğrayarak makbuz karşılığı bağış yapabilirler” diyerek sözlerine son verdi. (Haber Bülteni)

 

 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası