banner
Gündem

Pir Ali Sultan Türbesi aslına uygun olarak onarıldı

Aksaray Belediyesi ve Konya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından restore edilen Pir Ali Sultan Türbesi ve Mescidi, aslına uygun yapısı ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in..

Pir Ali Sultan Türbesi aslına uygun olarak onarıldı
banner

Aksaray Belediyesi ve Konya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından restore edilen Pir Ali Sultan Türbesi ve Mescidi, aslına uygun yapısı ile görenleri kendine hayran bırakıyor.

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in göreve başlaması ile şehir genelindeki tarihi yapıların restorasyonu çalışmaları kapsamında Pir Ali Sultan Türbesinde restorasyon çalışmaları başlatılmıştır.  Restorasyon çalışmaları kapsamında Pir Ali Sultan Türbesi’nin mezar taşları ve sandukaları da aslına uygun olarak yeniden onarıldı. Türbenin kubbe ve duvarlarında güçlendirme çalışmaları yapıldı. Türbe yakınlarında bulunan mescitte kubbe ve duvar güçlendirildi. Türbeyi çevreleyen bahçe duvarı yeniden inşa edildi.

Pir Ali Sultan Türbesi’nde başlatılan restorasyon çalışmalarının büyük oranda tamamlanması ile ortaya çıkan tarihi yapı görenleri kendine hayran bırakıyor. Şehir genelindeki birçok tarihi yapıyı gün yüzüne çıkarttıklarını belirten Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, “Göreve geldiğimizden bugüne kadar geçen süreç içerisinde belediyecilik hizmetlerinin sadece yol yapmak veya altyapı yapmaktan ibaret olmadığı anlayışı ile çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu anlayışla kadim şehrimizin tarihinde iz bırakmış şahsiyetlerin yaşadığı mekanları gün yüzüne çıkartarak onların isimlerini gelecek nesillere taşımaya çalışıyoruz. Şehrimize kökü mazide gözü atide vizyonu ile projeler üretiyoruz”dedi.

PÎR ALİ SULTAN AKSARÂYÎ (1476-1539) KİMDİR?

Anadolu’da yetişmiş din âlimlerinden biri olan Pîr Ali Sultan, 1476 yılında Aksaray’da doğmuştur. Türbesindeki mezar kitabesine göre asıl adı Bahaeddin Ali’dir. Bayrâmi Melâmiliğine dair kaynaklarda ise adı Alâeddin Ali şeklinde geçmektedir. Talebesi Abdurrahman el-Askeri onun halk arasında Sultan Pir Ali diye tanındığını belirtir. Tasavvufta Melâmiyye yolundan yetişmiş olup, Bıçakçı Ömer Dede’nin halifelerinden Bünyamin Ayâşi’den sonra kutbiyyet makamına geçmiş ve Aksaray’da irşâd faaliyetlerinde bulunmuştur. Pir Ali Aksarâyî’nin geniş bir nüfuza sahip olduğu ve ona çok sayıda kişinin intisap ettiği anlaşılmaktadır. Pir Ali Sultan Aksarâyî, tasavvuf ve ilim yolunda üstün derecelere ulaşmış büyük bir sûfîdir. Osmanlı hükümdarı Kânûni Sultan Süleyman İran Seferine çıktığında Pir Ali’yi Aksaray’da ziyaret etmiş ve onu İstanbul’a davet etmiştir. Ancak Pir Ali Sultan, padişahın bu isteğini geri çevirmiş ve kendi yerine oğlu İsmail Mâşûki’yi payitaht’a göndermiştir.
Pir Ali Sultan 1539 yılında Aksaray’da vefat etmiştir. Türbesi Taşpazar Mahallesinde bulunmaktadır. (Haber Bülteni)

 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası