Gündem

Proje ‘102 bin’ ağacı kesilmekten kurtardı

Aksaray Belediyesi ‘Atık Yönetimi ve Sıfır Atık’ projesiyle atık miktarını minimuma indirerek israfı önlemek ve etkin atık toplama sistemi ile kaynakların daha verimli kullanılmasını sağlamak suretiyle gelecek kuşaklara temiz bir..

Proje ‘102 bin’ ağacı kesilmekten kurtardı
banner

Aksaray Belediyesi ‘Atık Yönetimi ve Sıfır Atık’ projesiyle atık miktarını minimuma indirerek israfı önlemek ve etkin atık toplama sistemi ile kaynakların daha verimli kullanılmasını sağlamak suretiyle gelecek kuşaklara temiz bir çevre bırakmayı hedefliyor

Aksaray Belediyesi tarafından uygulanan ‘Sıfır Atık Projesi’ çerçevesinde geri dönüşebilen atıkların kaynağında ayrı toplanması ve ekonomiye kazandırılması anlamında önemli çalışmalar yapılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde başlatılan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca yürütülen ‘Sıfır Atık Projesi’ Aksaray Belediyesi tarafından başarılı bir şekilde uygulanıyor.

Belediye tarafından yaptırılan ‘Toplama Ayırma Tesisi’ ve ‘1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’nde biriken atıklar ekonomiye kazandırılıyor.

Sürdürülebilir çevre ve sürdürülebilir kalkınma anlayışıyla kentte yoğun olarak kullanılan noktalara atık toplama kutuları bıraktıklarını söyleyen Belediye Başkanı Evren Dinçer, kağıt, karton, cam, metal, plastik, bitkisel atık yağ, elektrik, elektronik ve pil atıklarının kaynağından ayrı olarak toplandığını ve toplanan atıkların toplama ayırma tesisinde ekonomiye kazandırıldığını kaydetti.

2021 yılında 6 milyon 122 bin kilogram kâğıt ve kartonun toplanarak ekonomiye kazandırıldığını aktaran Dinçer, bu çalışmalarla yüzde 40 enerji tasarrufu sağlandığını, 1 milyon 62 bin kilogram sera gazının doğaya zarar vermesinin önüne geçildiğini, 24 milyon 600 bin kilovat enerji elde edilerek 102 bin ağaç kesilmekten kurtarıldığını vurguladı. (Haber Bülteni)

 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL