Özel

Ramazan ayının en değerli besini: Hurma

Ramazan ayının başlaması ile iftar sofralarının vazgeçilmezi olan hurmalar vatandaşlardan ilgi görüyor. Birçok çeşidi olan bu mucizevi meyvenin fiyatı ise 80 ile 270 lira arasında değişiyor. Hicaz pazarı işletmecisi Muhammed..

Ramazan ayının en değerli besini: Hurma
banner

Ramazan ayının başlaması ile iftar sofralarının vazgeçilmezi olan hurmalar vatandaşlardan ilgi görüyor. Birçok çeşidi olan bu mucizevi meyvenin fiyatı ise 80 ile 270 lira arasında değişiyor.

Hicaz pazarı işletmecisi Muhammed Önder Demircan, hurmanın Ramazan ayının sembolü haline geldiğini söyledi.

ÇEŞİT ÇEŞİT HURMALAR…

Ramazan’ın en değerli besininin hurma olduğunu söyleyen Demircan, “Ramazan ayında hurma çeşitlerimizin sayısını artırıyoruz. Bu mübarek ayda hurmaya talep zirve yapıyor. Hurmalar,ağaçlarının bulunduğu bölgelere göre sınıflandırılıyor.2’si yaş olmak üzere 12 çeşit hurma çeşidimizi müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz. Mebrum, sugai, acve,meşruk hurmaları Medine’de yetişiyor. Bunun haricinde Kudüs, İran ve Bağdat’tan gelen hurma çeşitlerimizde bulunuyor” diye konuştu.

Her yıl Medine’den en kaliteli yaş hurmaları getirip derin dondurucuda muhafaza ederek sattıklarını belirten Demircan, “Yaş hurmalarımız aynı üzüm salkımı gibi dalından yeşil haliyle kopartılıp, yılda 1 kez geliyor. Vatandaşlarımıza yaş hurma imkanı da sunuyoruz. Yaş hurmanın fiyatı ise 140 lira” dedi.

HİLELİ HURMALARA DİKKAT!

Hurmalarda bazı hilelerin yapıldığını belirten Demircan, “İşletme olarak doğal hurma satıyoruz. Bazı işletmeler hurmalarda glikoz şurubu kullanabiliyor. Biz bu hurmaları satmıyoruz. Bu tarz hurmaların genelde rengi çok canlı oluyor. Dolapta çok uzun süre beklemiş ve eski olan hurmalarda var. Hurma dolapta da beklese durduğu yerde de beklese belirli bir süre sonunda suyunu çeker ve kurur. Hurmayı eline alınca yumuşak ve sulu olması lazım.  Vatandaşlarımız buna çok dikkat etmeli” şeklinde konuştu. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası