banner
Gündem

ASÜ REKTÖRÜ ARIBAŞ: İSRAİL ALÇAKLIKTA ZİRVEYE ULAŞTI

Aksaray Üniversitesinde (ASÜ) görev yapan Filistinli akademisyen Prof. Dr. Hatim Elhatip ile farklı bölümlerde eğitim-öğretim gören Filistinli öğrencileri dayanışma toplantısında ağırlayan Rektör Prof. Dr. Alpay Arıbaş, İsrail’in saldırılarının artık bilinçli..

ASÜ REKTÖRÜ ARIBAŞ: İSRAİL ALÇAKLIKTA ZİRVEYE ULAŞTI
banner

Aksaray Üniversitesinde (ASÜ) görev yapan Filistinli akademisyen Prof. Dr. Hatim Elhatip ile farklı bölümlerde eğitim-öğretim gören Filistinli öğrencileri dayanışma toplantısında ağırlayan Rektör Prof. Dr. Alpay Arıbaş, İsrail’in saldırılarının artık bilinçli bir soykırıma dönüştüğünü ve “insanım” diyen hiç kimsenin bu zulme sessiz kalamayacağını söyledi.

 

ÇOCUKLAR, KADINLAR, YAŞLILAR ACIMASIZ ŞEKİLDE KATLEDİLİYOR

 

Arakan, Doğu Türkistan, Filistin, Keşmir… Dünyanın farklı yerlerinde Müslümanların büyük bir baskı ve zulüm altında olduklarını, son iki haftadır Filistin’de yaşanan saldırıların bunu bir kere daha ortaya koyduğunu ifade eden ASÜ Rektörü Arıbaş, dünyanın gözü önünde yaşananların asla ve asla kabul edilemeyeceğini belirtti. Gazze’de anne karnındaki bebeklerin, henüz yeni doğmuş ve hala anneye muhtaç yavruların, gençlerin, kadınların, yaşlıların ve hastaların acımasızca katledildiğini ve İsrail’in alçaklıkta zirve yaptığını söyleyen Rektör Alpay Arıbaş, “Dünyanın hiçbir yerinde ve tarihin hiçbir devrinde, harp esnasında hastalara, yaralılara, acizlere, sağlık personeline ve hastanelere ilişilmedi. Filistin’de ise kasıtlı olarak hastaneler vuruluyor, yaralılar tedavi edilemesin diye ambulanslara saldırılıyor, sağlık personeli katlediliyor… Yüreklerin kaldıramayacağı, ‘insanım’ diyen kimsenin hoş göremeyeceği, kabul edemeyeceği, göz yumamayacağı ve susamayacağı iğrenç bir safhaya ulaşan saldırılar, artık bilinçli bir soykırıma dönüştü” dedi.

 

GAZZE ŞU ANDA BOMBALAR ALTINDA BİR AÇIK HAVA HAPİSHANESİ

 

Yıllardır sistematik bir biçimde benzeri saldırıların yaşandığını ve dünyanın Filistin’de olup bitenlere kayıtsız kaldığını dile getiren Rektör Arıbaş, “Dünya Filistin’e gözlerini yummuş durumda. Öte yandan neoconlar ve evanjelik Hristiyanlar Yahudilerden daha Siyonist bir noktaya geldiler. Onlar da katliamlara zemin hazırlıyorlar, katliamı aklıyorlar ve mazlumu suçlu gösteriyorlar. Gazze şu anda bombalar altına bir açık hava hapishanesi durumunda. Maalesef vicdanları yaralayan terör olayları sürüyor. Acımız çok büyük ve yüreğimiz kanıyor” dedi. Filistin’deki saldırılarda hem ASÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hatim Elhatip’in hem de öğrencilerin pek çok yakınını kaybettiğini ve onların acılarını yürekten paylaştıklarını ifade eden Rektör Alpay Arıbaş, “Biz, ASÜ’deki Filistinli öğrencilerimize yardımcı olmak ve onların acılarını paylaşabilmek için her daim hazırız. Kapımız her zaman açık. Ne yapabilirsek yanlarındayız. Allah’ın izniyle bu karanlık günleri dayanışma içinde, hep birlikte aşacağız” dedi.

 

PROF. ELHATİP VE BAZI ÖĞRENCİLER, SALDIRILARDA YAKINLARINI KAYBETTİ

 

Son iki hafta içinde 16 akrabasını İsrail saldırılarında kaybeden Prof. Dr. Hatim Elhatip de yaşananların insanlık adına utanç verici olduğunu kaydetti. Henüz üç aylık olan halasının torununun dahi katledildiğini ifade eden Hatim Elhatip, “Gazze’de elektrik yok, su yok, hayat yok… Orası artık tamamen karanlıkta kaldı. Ağır bombalarla binalar hedef alınıyor ve yıkılıyor. Bombalanan yerlerde insanlar ölüyor. Belki yaralı kurtulanlar oluyor ama onlara da ulaşabilen olmuyor” dedi.  Toplantıya katılan Filistinli öğrencilerden bir kısmı da aile fertlerinin ve akrabalarının İsrail saldırılarında şehadete yürüdüğünü belirtti. Hayatta olan yakınlarından bazılarının İsrail askerlerince hapishaneye atıldığını belirten öğrenciler, bölgeyle iletişime geçemediklerinin de altını çizerek, Gazze’de yaşananları anlattı. Düzenlenen Dayanışma Toplantısına Rektör Alpay Arıbaş’la birlikte Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ömer Köse, Prof. Dr. Yavuz Selim Çakmak ve ASÜ Dış İlişkiler Koordinatörlüğü çalışanları katıldı.

 

Rektör Alpay Arıbaş, toplantıda tüm öğrencilerle yakından ilgilendi, hikâyelerini dinledi ve her an temas halinde olacaklarını belirtti.  (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası