Gündem

‘Seçim yasası değişikliği hatadır’

aksaray milletvekili ayhan erel, cumhur ittifakının seçim yasasında değişiklik yapmaya çalışmasının büyük bir hata olduğunu söyledi. erel; seçim yasalarıyla oynayan hiçbir iktidarın iktidarı elinde tutamadığını belirtti.  emeklilikte yaşa takılanların, asgari..

‘Seçim yasası değişikliği hatadır’
banner

aksaray milletvekili ayhan erel, cumhur ittifakının seçim yasasında değişiklik yapmaya çalışmasının büyük bir hata olduğunu söyledi. erel; seçim yasalarıyla oynayan hiçbir iktidarın iktidarı elinde tutamadığını belirtti. 

emeklilikte yaşa takılanların, asgari ücretlilerin, uzman çavuşların, sözleşmeli erlerin, çiftçinin, emeklinin, işsiz gençlerin önümüzdeki seçimin belirleyicisi olacağına vurgu yapan erel, iktidarın 35 yaş altından da oy almakta zorlanacağını dile getirdi.

yaşanan birçok problemin cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminden kaynaklandığını ifade eden erel: ” tÜrk-İŞ”in mart ayı araştırması sonuçlarına göre türkiye”de açlık sınırı 4 bin 928 lira, bu sadece gıda masrafı. mutfak enflasyonu yüzde 77″lere çıkmış, yoksulluk sınırı 16 bin lira. bu tablonun sebebi cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemidir. bu durum ne ak parti”yi ne de mevcut sistemi kurtarmaya yetmez. değerli milletvekilleri, kanun teklifinin ikinci bölümünde bulunan ve en çok tartışılması gereken, “cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemine uyum düzenlemesi” adı altında sunulan değişikliğe dikkat edilmesi gereken bir nokta var. hükmün eski hâlinde “başbakan” ibaresinin yer aldığı kısım madde metninden çıkarılmakta ancak ibarenin yerine “cumhurbaşkanı” ibaresi eklenmemektedir. yani bu ne demek oluyor? cumhurbaşkanı seçim yasaklarından muaf tutuluyor. partili cumhurbaşkanı erdoğan, seçim propagandasının başlangıç tarihinden oy verme gününü takip eden güne kadar hiçbir kısıtlamaya tabi olmayacak” dedi.

cumhurbaşkanının seçim gezilerinde devletin tüm imkânlarını kullanmasında hiçbir engel kalmayacağını aktaran erel sözlerini şu ifadelerle sürdürdü; “cumhurbaşkanı, makam araçlarını ve uçaklarını rahatlıkla kullanabilecek, devlet imkânlarıyla 81 ile geziler düzenleyecek, törenler, açılışlar yapacak.  bakanlar, milletvekilleri, siyasi parti genel başkanları bu yasaklara uymak zorundayken cumhurbaşkanı bu yasaklardan muaf tutulacak. cumhurbaşkanı erdoğan”ın 21 haziran 2020″de yaptığı bir konuşmasında “kurallara uymamak, kul hakkına girmektir.” beyanı mevcut kanun teklifiyle örtüşmemektedir. zira cumhurbaşkanının seçim yasaklarından muaf olması, cumhurbaşkanının aynı zamanda bir siyasi partinin genel başkanı olması ve cumhurbaşkanlığı makamı harcamalarının ülkede yaşayan tüm vatandaşlardan alınan vergilerce karşılanması ve cumhurbaşkanının mensup olduğu siyasi parti lehine propaganda yapması kendisine oy vermeyen diğer vatandaşların hakkına girmesi sonucunu ortaya çıkaracaktır. bu da cumhurbaşkanının deyimiyle kul hakkına girmektir.” (haber bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL