Gündem

Selime Katedrali ilgi görüyor

kapadokya’nın giriş kapısı olan aksaray’da bulunan selime katedrali, turistlerin ilgi odağı oluyor. hristiyanların yaklaşık 1700 yıl önce ilk sesli ayini serbest olarak yaptığı ve belirli dönemlerde kale olarak kullanılan selime..

Selime Katedrali ilgi görüyor
banner

kapadokya’nın giriş kapısı olan aksaray’da bulunan selime katedrali, turistlerin ilgi odağı oluyor. hristiyanların yaklaşık 1700 yıl önce ilk sesli ayini serbest olarak yaptığı ve belirli dönemlerde kale olarak kullanılan selime katedrali, içerisinde kaya oyma mekanlar ve kiliseler barındırıyor. 
selime beldesinde bulunan selime katedrali’nin bölgede en çok ziyaret edilen ören yerlerinden biri olduğunu ifade eden aksaray İl kültür ve turizm müdürü mustafa doğan, “katedralde, bir manastır hayatının tüm unsurlarını görme imkanı var. selime katedrali bölgedeki en büyük kaya oyma mekan” dedi. selime katedrali’nin özellikle hristiyanlığın ilk dönemlerinde önemli bir manastır olarak kullanıldığını belirten kültür ve turizm müdürü doğan, “aksaray vilayeti içerisinde en çok ziyaret edilen alanların başında selime katedrali geliyor. selime katedrali bölgeye hakim önemli bir manastır ve aynı zamanda belirli dönemlerde kale olarak kullanılmıştır. selime katedrali, ihlara vadisi’nin devamında kuzey yönünde yer alan önemli bir ziyaret alanı. selime katedrali’nin bulunduğu çevrede yine peri bacalarını görebiliyoruz. bununla beraber kaya oyma kiliseler yine bölgede yoğunlaşmış durumda. selime katedrali bölgede özellikle hristiyanlığın ilk dönemlerinde önemli bir manastır olarak karşımıza çıkıyor. komplike bir yapı. manastırın içerisine girdiğimizde bir manastır hayatının tüm unsurlarını görmeniz mümkün oluyor. yine selime katedrali’nin karşısında yer alan selime sultan türbesi de selçuklular döneminden kalan önemli bir eser olarak karşımıza çıkıyor. selime katedrali hristiyanlığın serbest olmasından sonraki dönemde bölgede ilk yüksek sesle ayinin serbest olarak yapıldığı yer olarak da anılıyor. bölgenin en büyük kaya oyma mekanı olarak da selime katedralini ifade edebiliriz” dedi.kapadokya’nın giriş kapısı olan aksaray’da bulunan selime katedrali, turistlerin ilgi odağı oluyor. hristiyanların yaklaşık 1700 yıl önce ilk sesli ayini serbest olarak yaptığı ve belirli dönemlerde kale olarak kullanılan selime katedrali, içerisinde kaya oyma mekanlar ve kiliseler barındırıyor. 
selime beldesinde bulunan selime katedrali’nin bölgede en çok ziyaret edilen ören yerlerinden biri olduğunu ifade eden aksaray İl kültür ve turizm müdürü mustafa doğan, “katedralde, bir manastır hayatının tüm unsurlarını görme imkanı var. selime katedrali bölgedeki en büyük kaya oyma mekan” dedi. selime katedrali’nin özellikle hristiyanlığın ilk dönemlerinde önemli bir manastır olarak kullanıldığını belirten kültür ve turizm müdürü doğan, “aksaray vilayeti içerisinde en çok ziyaret edilen alanların başında selime katedrali geliyor. selime katedrali bölgeye hakim önemli bir manastır ve aynı zamanda belirli dönemlerde kale olarak kullanılmıştır. selime katedrali, ihlara vadisi’nin devamında kuzey yönünde yer alan önemli bir ziyaret alanı. selime katedrali’nin bulunduğu çevrede yine peri bacalarını görebiliyoruz. bununla beraber kaya oyma kiliseler yine bölgede yoğunlaşmış durumda. selime katedrali bölgede özellikle hristiyanlığın ilk dönemlerinde önemli bir manastır olarak karşımıza çıkıyor. komplike bir yapı. manastırın içerisine girdiğimizde bir manastır hayatının tüm unsurlarını görmeniz mümkün oluyor. yine selime katedrali’nin karşısında yer alan selime sultan türbesi de selçuklular döneminden kalan önemli bir eser olarak karşımıza çıkıyor. selime katedrali hristiyanlığın serbest olmasından sonraki dönemde bölgede ilk yüksek sesle ayinin serbest olarak yapıldığı yer olarak da anılıyor. bölgenin en büyük kaya oyma mekanı olarak da selime katedralini ifade edebiliriz” dedi.

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL