Özel

Serebral Palsi hastası Onur, azmiyle engelleri aştı

Aksaray’da henüz bebekken Serebral Palsi hastası olduğu tespit edilen 25 yaşındaki Onur İrgin ameliyat sonrası 8 yaşında yürümeye başlayarak, tüm engelleri aştı ve beden eğitim öğretmeni oldu. Engelli Kamu Personeli..

Serebral Palsi hastası Onur, azmiyle engelleri aştı
banner

Aksaray’da henüz bebekken Serebral Palsi hastası olduğu tespit edilen 25 yaşındaki Onur İrgin ameliyat sonrası 8 yaşında yürümeye başlayarak, tüm engelleri aştı ve beden eğitim öğretmeni oldu.

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) sınavından 70 puan alarak Saadet Güney İmam Hatip Ortaokuluna beden eğitimi öğretmeni olarak atanan İrgin, gazeteniz Egemen’e yaşam hikayesini anlattı.

Serebral Palsi hastalığının halk dilinde beyin felci olarak adlandırıldığını söyleyen İrgin şöyle konuştu: “8 yaşına kadar hiç yürüyemedim. Geçirdiğim ameliyatlar sonrası fizik tedaviye başladım. Spora olan tutkum, azmim ve hırsımla sonunda yürüdüm. Spor bilimleri gibi zor bir fakülteyi kazandım ve öğretmen olarak bu yıl atandım. Benim ikizimde edebiyat öğretmeni. İkizim emekleyip yürüyünce bende yürüyemeyince hastalığım anlaşılmış. Erken teşhis, tedavi ve ameliyat sonrası fizik tedavi ve benim kendi mücadelemle bu seviye geldim. Şu anda hiçbir sorunum yok ”dedi.

TÜM ZORLUKLARI AŞARAK BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ OLDU

8 yaşında yürümeye başladığını belirten İrgin, “Beden eğitimi öğretmenliği benim için çok zor bir bölümdü. Yozgat Bozok Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümünü bitirdim. Çevremdeki insanlara ve benim gibi olan kişiler ile öğrencilerime rol model olmak adına bu mesleği tercih ettim. Tabi kolay olmadı. Öğretmen olmam bana çok gurur verdi. Öğrencilerim ve çevremdeki insanlara örnek oluyorum. Spor öğretmeni olarak başarılı olduğu düşünüyorum” diye konuştu.

‘EĞİTİM İLE TÜM ENGELLERİ AŞABİLİRİZ’

24 Kasım Öğretmenler Günü’nün de ilk öğretmenler günü olacağı için heyecanlandığını aktaran İrgin şöyle konuştu: “Engel durumumu ise her zaman fiziksel yetersizlik olarak görerek, hep bu anlamda ilerledim. Engelli kardeşlerim kendilerini eve kapatmasınlar. Dış dünyaya kapanmadan kendi kabuklarını kırarak rol model olsunlar. Ben okulda öğrencilerim için rol modelim. Çeşitli engelli ve yaşam zorluklarından çıkıp öğretmen olarak atandım. Bir küçük çocuk engelli bireyin ne olduğunu bilsin. Bunu da eğitim ile 7’den 70’e yapabiliriz. ” Foto-Haber:Erkan ALTUNTAŞ

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası