Gündem

Şeyh Hamza Baba Türbesi ziyarete açıldı

Ervah Kabristanlığı içerisinde yer alan Şeyh Hamza Baba Türbesi restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından ziyarete açıldı. Türbe ve restorasyon çalışmaları hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, “Şehrimizde bulunan türbelerin..

Şeyh Hamza Baba Türbesi ziyarete açıldı
banner

Ervah Kabristanlığı içerisinde yer alan Şeyh Hamza Baba Türbesi restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından ziyarete açıldı.

Türbe ve restorasyon çalışmaları hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, “Şehrimizde bulunan türbelerin restorasyon çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Manevi değerlerimizin kabirlerini onarmaya devam edeceğimizi bir kez daha belirtiyorum.  Şeyh Hamza Baba 16. yüzyılda yaşamış ve dönemin âlimlerinden imiş. Dönemin Sultanı 1’inci Ahmet ile görüşüyor ve Aksaray’da ki o yıllarda yaşayan vatandaşlardan 30 yıl vergi alınmamasını rica ediyor ve 30 yıl Aksaray’dan Osmanlı döneminde vergi alınmıyor. Dönemin âlimleri şehrimize çok büyük hizmetlerde bulunmuştur. Mezarı da Ervah Kabristanlığı içerisindedir. Burada çalışmayı tamamladık. İçerisinde bir namazgâh var. Burasını 5 cemaat namaz kılacak şekilde düzenledik. Bundan sonrada her gün ziyarete açık olacak. Şehrimize hayırlı ve uğurlu olsun” diye konuştu.

ŞEYH HAMZA TÜRBESİ ÜÇ BÖLÜMDEN OLUŞUYOR

Şeyh Hamza Türbesi; türbedar odası, eyvan kısmı ve avlu olarak üç bölümden oluşuyor. Yenileme çalışmaları kapsamında türbedar odası ve eyvan bölümünün kubbeleri söküldü. Yalıtım yapılarak kubbe tekrar örüldü. Bahçe duvarı ve avlu içerisindeki mezar sandukaları, ayak taşları, baş taşları avlu duvarı ve avlu kapısı restore edildi. Dekoratif ahşap kapı ve pencereler montaj edildi. Çevre düzenlemesi ve aydınlatmaları da yapılan türbe, ziyarete açıldı.

Şeyh Hamza Baba Türbesi’nin hemen yanında çilehane, itikâfhane bölümleri bulunuyor. Türbenin ne zaman yapıldığına dair net bir bilgi olmamasıyla beraber, yapım mimarisi olarak Karamanoğulları Dönemi’nde yapıldığı tahmin ediliyor. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası