banner
Gündem

“Sıfır Atık Projesi” 7 bin 500 ağacı kurtardı

Aksaray Belediyesince “30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü” kapsamında vatandaşların bilinçlenmesi için bir program düzenlendi. Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Aksaray Belediyesi Katı Atık Tesisini basın mensuplarına gezdirdi.   Dinçer,..

“Sıfır Atık Projesi” 7 bin 500 ağacı kurtardı
banner

Aksaray Belediyesince “30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü” kapsamında vatandaşların bilinçlenmesi için bir program düzenlendi. Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Aksaray Belediyesi Katı Atık Tesisini basın mensuplarına gezdirdi.

 

Dinçer, 2017’de tüm yurtta başlatılan “Sıfır Atık Projesi”ne destek vermek için Aksaray Belediyesi olarak birçok çalışma gerçekleştirdiklerini söyledi. Belediye olarak yeşil kalkınma hamlesiyle çevreyi ve doğayı koruyarak iklim değişikliğine karşı mücadele etmeyi planladıklarını vurgulayan Dinçer şöyle konuştu: “Tesiste, mevcutta günlük 10-14 ton atık toplanıp ayrıştırılıyor. Tesis, tam kapasiteye ulaştığında günlük 60 ton atığı ayrıştırılabilecek. Yapılan araştırmalara göre 1 ton atık kağıt 17 ağacı kesilmekten kurtarıyor. Tesiste, 4 aylık sürede toplanan 432 ton atık kağıt ile 7 bin 500 ağacın kesilmesinin önüne geçildi.”

Aksaray halkının ev ekonomisine katkı sağlamayı amaçlandıklarını belirten Dinçer,  “Projeye katılmak isteyen kişilere manyetik özellikli kartlar dağıtılmaya başlandı. Mobil Atık Getirme Merkezlerine getirilen atıklar görevliler tarafından tartılmakta ve atık türüne göre TL miktarı karta yüklenmektedir. Yüklenen bilgi ayrıca SMS ile iletilmektedir. Kartlarda biriken para miktarı; Aksaray’da anlaşmalı işyerlerinde kullanılabilmektedir” diye konuştu. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası