Özel

Son yağışlar bal üreticilerinin yüzünü güldürdü

Aksaray’da mart ve nisan aylarında etkili olan yağışlar arıcıların yüzünü güldürdü. Coğrafi yapısı, yüzlerce endemik bitki türü ve zengin florası ile arıcılıkta önemli yere sahip olan Aksaray’ın Ekecik ve Hasan..

Son yağışlar bal üreticilerinin yüzünü güldürdü
banner

Aksaray’da mart ve nisan aylarında etkili olan yağışlar arıcıların yüzünü güldürdü. Coğrafi yapısı, yüzlerce endemik bitki türü ve zengin florası ile arıcılıkta önemli yere sahip olan Aksaray’ın Ekecik ve Hasan Dağı bölgesinde bu sezon bal üretiminde yüksek verim bekleniyor.

Baharda etkisini gösteren yağışların bal verimi ve kalitesini artırdığını dile getiren bal üreticisi Kemal Özdemir, “Son yağışlar hem bizim hemde çiftçilerimizin yüzünü güldürdü. Mayıs ayında da bu yağışlar devam ederse çok güzel bir sezon olacağını düşünüyorum. Kış dönemi kurak geçtiği için arılarda zayiatımız az oldu. Son yılların en güçlü bahar mevsimini geçiriyoruz. Doğada çiçek oranımız oldukça fazla. Arılarımız şu ana kadar yoğun şekilde polen getirdi. Bal üretimi de bu yıl erken başladı. nisan ve mayıs ayında verim almaya başladık” dedi.

Bal üretimine bu yıl 1 ay daha erken başladıklarını aktaran Özdemir, yıllık 2,5 ile 3 ton arasında bal üretimi yaptıklarını ifade etti.

Bal fiyatları hakkında da bilgi veren Özdemir, toptan süzme bal satışının 170 ile 200 lira, Karakovan balının ise 250 ile 300 lira arasında değiştiğini belirtti. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

 

 

 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası