Gündem

Süreç resmen başladı

CITTASLOW (SAKİN ŞEHİR) ADAYLIK SÜRECİ BAŞLADI Güzelyurt’un, Aksaray Valiliği ve Ahiler Kalkınma Ajansı destekleri ile 1 yıldır devam eden cittaslow üyelik ön başvurusu kabul edildi. Sakin şehirler listesine girebilmek için..

Süreç resmen başladı
banner

CITTASLOW (SAKİN ŞEHİR) ADAYLIK SÜRECİ BAŞLADI

Güzelyurt’un, Aksaray Valiliği ve Ahiler Kalkınma Ajansı destekleri ile 1 yıldır devam eden cittaslow üyelik ön başvurusu kabul edildi.

Sakin şehirler listesine girebilmek için bir yıllık başvuru sürecinin ardından ön başvurunun kabul edildiği müjdesini veren Güzelyurt Belediye Başkanı Ünal Demircioğlu, “Dünyada İtalya’da başlayan cittaslow (sakin şehir) hareketi bugün itibari ile dünyada 28 ülkede 182 üyeye kadar çıkmıştır. Cittaslow üyesi olabilmek için çevre politikaları, altyapı politikaları, kentsel yaşam politikaları, tarım, turizm, esnaf ve sanatkarlara dair politikalar, misafirperverlik ve eğitim için politikalar, sosyal uyum ve ortaklılar başlıkları altında 73 kriterin yerine getirilmesi ile üyelik kabulü yapılmaktadır. Şu an ülkemizden 21 üye bulunmaktadır. İlçemizin de 1 yıla yakındır süren başvuru süreci sonucunda ön başvurusu kabul edilmiştir. Üyelik süreci tamamlanması ile Kapadokya Bölgesindeki ilk cittaslow şehir olacak olan ilçemizin bu süreci Aksaray Valiliği ve Ahiler Kalkınma Ajansı destekleri ile devam etmektedir” dedi.

‘YAPILAN VE UYGULANAN ÖRNEKLERİ İNCELEDİK’

Bu süreç kapsamında Cittaslow Türkiye temsilciliği olan Seferihisar Belediyesini ziyaret ettiklerini söyleyen Demircioğlu, “Ahiler Kalkınma Ajansı temsilcileri ile birlikte Seferihisar’a giderek incelemelerde bulunduk. Öncelikle Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin’i makamında ziyaret ederek, Güzelyurt hakkında bilgiler paylaştık. Yetişkin, görsellerle incelediği Güzelyurt’a hayran kaldı ve en kısa sürede cittaslow adaylık sürecinde Güzelyurt’u ziyaret edeceğini söyledi. Ayrıca cittaslow’un neler kattığı ve süreçte neler yapılması gerektiği hakkında bilgiler aktardı. Ziyaretimiz sonrası cittaslow kentler sorumlusu Candaş Balta nezaretinde cittaslow kapsamında yapılan ve uygulanan örnekleri inceledik” diye konuştu. Haber: Şeyda COŞAR

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası