banner
Gündem

‘Süt fiyatı en az 16 lira olmalı’

Aksaray Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bekir Kayan, çiğ süt satış fiyatlarının taban fiyatının 11,50 kuruş olduğunu, yeni yapılacak artış ile 16 liraya yükseltilmesini  beklediklerini söyledi. Fiyatın 16 liraya çıkmasıyla..

‘Süt fiyatı en az 16 lira olmalı’
banner

Aksaray Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bekir Kayan, çiğ süt satış fiyatlarının taban fiyatının 11,50 kuruş olduğunu, yeni yapılacak artış ile 16 liraya yükseltilmesini  beklediklerini söyledi.

Fiyatın 16 liraya çıkmasıyla üreticilerin bir nebze rahatlayıp, rahat bir üretim yapabileceklerini dile getiren Kayan, “Asgari ücrete gelen zam sonrası çiftliklerde çalışan işçilerin maliyetleri arttı.  Bununla birlikte yem ile mazota da zam geldi. Bunlar çiftlik giderlerine yansımaya başladı.  Ulusal süt konseyi 6 aydır hiçbir açıklama yapmadan 11 lira 50 kuruştan süt alımına devam ediyor. Bu fiyattan hiçbir üreticinin kazanacağını ben düşünmüyorum. Aksaray’da süt fiyatları biraz daha yüksek ama normalde devletimizin bu taban fiyatı yeniden güncellemeli. Son bir ayda yeme 100 liraya yakın bir zam geldi. Buda yüzde 30 gibi bir rakama denk geliyor. Buna rağmen sütte açıklanan bir taban fiyat olmadı. Önümüzdeki günlerde açıklanacak olan rakamın en az 16 lira gibi bir rakam olması gerekiyor. Bu işin sürdürülebilir olması için 16 lira olması gerekiyor”dedi.

‘SÜT DESTEĞİNİN DE EN AZ 2 LİRA OLMASI GEREKİR’

Üreticinin zamlardan dolayı son 1 aydır tekrar kesime yöneldiğini ve süt üretiminin sıkıntıya girdiğini aktaran Kayan, “Kesimin durdurulması için bir an önce yeni süt fiyatının açıklanması lazım. Taban fiyat 16 lira olmalı. Bu konuda devletimizden tarım ve hayvancılığa verdiği desteğin de daha fazla olması gerekiyor. Sütte verilen destek 1,5 yıldır aynı para.50 kuruş desteğin hiçbir değeri ve hükmü kalmadı. Şu anda birde sigorta zorunluğu getirildi. Üreticilerimiz bu konuda da dertli. Verdiği destek sigortayı karşılamayınca bunu yaptırmanın hiçbir manası yok. Süt desteğinin en az 2 lira olması lazım.Özellikle devletimizin yem fiyatlarını da sabitlemesi lazım” diye konuştu. Foto-Haber:Erkan ALTUNTAŞ

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası