Gündem

‘Tarihi bir değerimizi daha gün yüzüne çıkartıyoruz’

PÎR ALİ SULTAN TÜRBESİ RESTORE EDİLİYOR Aksaray Belediyesinin başlattığı tarihi mekanların restorasyonu çalışmalarına bir yenisini daha eklendi. Pir Ali Sultan Türbesinde restorasyon çalışması başlatıldı. 10 bin yıllık kadim bir geçmişe..

‘Tarihi bir değerimizi daha gün yüzüne çıkartıyoruz’
banner

PÎR ALİ SULTAN TÜRBESİ RESTORE EDİLİYOR

Aksaray Belediyesinin başlattığı tarihi mekanların restorasyonu çalışmalarına bir yenisini daha eklendi. Pir Ali Sultan Türbesinde restorasyon çalışması başlatıldı.

10 bin yıllık kadim bir geçmişe sahip olan Aksaray’da bulunan tarihi mekanlar Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in girişimleriyle restore edilerek gün yüzüne çıkartılıyor. Tarihi mekanların restore edilmesi çalışmasına ilk olarak Kalanlar Köprüsünden başlanılmıştı. Kalanlar Köprüsünün ardından başlatılan Hasas Baba Türbesi, Bedriye Medresesi, II. Kılıçarslan Türbesi ve köşkü, Tarihi Kılıçarslan Hamamı, Şeyh Hamza Baba Türbesi ve Melik Mahmut Gazi Hangahı gibi alanlarda restorasyon çalışması gerçekleştirilmişti.

Tüm restorasyon çalışmalarında olduğu gibi Pir Ali Sultan Türbesi de aslına uygun olarak restore edilecek. Taşpazar Mahallesi’nde bulunan türbenin kubbe ve duvarları yenilenecek. Mezar taşları ve sandukalarda da gerekli onarımlar yapıldıktan sonra türbe ziyarete açılacak.

PÎR ALİ SULTAN AKSARÂYÎ (1476-1539) KİMDİR?

Anadolu’da yetişmiş din âlimlerinden biri olan Pîr Ali Sultan, 1476 yılında Aksaray’da doğmuştur. Türbesindeki mezar kitabesine göre asıl adı Bahaeddin Ali’dir. Bayrâmi Melâmiliğine dair kaynaklarda ise adı Alâeddin Ali şeklinde geçmektedir. Talebesi Abdurrahman el-Askeri onun halk arasında Sultan Pir Ali diye tanındığını belirtir. Tasavvufta Melâmiyye yolundan yetişmiş olup, Bıçakçı Ömer Dede’nin halifelerinden Bünyamin Ayâşi’den sonra kutbiyyet makamına geçmiş ve Aksaray’da irşâd faaliyetlerinde bulunmuştur. Pir Ali Aksarâyî’nin geniş bir nüfuza sahip olduğu ve ona çok sayıda kişinin intisap ettiği anlaşılmaktadır.

Pir Ali Sultan Aksarâyî, tasavvuf ve ilim yolunda üstün derecelere ulaşmış büyük bir sûfîdir. Osmanlı hükümdarı Kânûni Sultan Süleyman İran Seferine çıktığında Pir Ali’yi Aksaray’da ziyaret etmiş ve onu İstanbul’a davet etmiştir. Ancak Pir Ali Sultan, padişahın bu isteğini geri çevirmiş ve kendi yerine oğlu İsmail Mâşûki’yi payitaht’a göndermiştir.

Pir Ali Sultan 1539 yılında Aksaray’da vefat etmiştir. Türbesi Taşpazar Mahallesinde bulunmaktadır. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL