Gündem

Tarihi Kızıl Kilisede eşsiz bahar güzelliği

Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde bulunan ve mayıs ayında doğadaki çiçeklerle süslenen Kızıl Kilise, ziyaretçilerine seyri doyumsuz görsel şölen sunuyor. Güzelyurt ilçesinde yerli ve yabancı turistlerin ilk uğrak yerlerinden olan Kızıl Kilise,..

Tarihi Kızıl Kilisede eşsiz bahar güzelliği
banner

Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde bulunan ve mayıs ayında doğadaki çiçeklerle süslenen Kızıl Kilise, ziyaretçilerine seyri doyumsuz görsel şölen sunuyor.
Güzelyurt ilçesinde yerli ve yabancı turistlerin ilk uğrak yerlerinden olan Kızıl Kilise, havaların ısınması doğadaki çiçeklerin açmasıyla ziyaretçilerini görsel olarak büyülüyor.
İlçeye bağlı Sivrihisar köyünde, 1500 rakımlı dağların arasındaki ovada bulunan tarihi Kızıl Kilise’nin, 5’inci ya da 6’ncı yüzyılda Ortodoks mezhebi kurucularından Aziz Gregorius adına yapıldığı biliniyor. Dünya Anıtlar Fonu’nca ‘Dünyada En Fazla Tehlike Altında Bulunan 100 Tarihi Eser Listesi’ne alınan, serbest haç planıyla yapılan Kızıl Kilise’nin batı haç kolları arasında bağlantı bulunuyor. Kapadokya bölgesinde çokgen çatıya sahip ve ayakta kalabilen tek kilise olarak bilinen yapıda doğada açın sarıçiçekler oraya farklı bir güzellik katarken, çiçek kokuları ve mesken tutan kuş sesleri ziyaretçileri mest ediyor. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası