Gündem

Tarihi mekanlar restorasyon çalışmalarıyla korunuyor

Binlerce yıllık tarihi geçmişe sahip olan Aksaray’da ecdat yadigarı eserlerin gelecek kuşaklara ulaştırılması için restorasyon çalışmaları gerçekleştiriliyor Aksaray Belediyesi tarafından şehrin birçok noktasında başlatılan restorasyon çalışmaları sürüyor. Belediye Başkanı Dr…

Tarihi mekanlar restorasyon çalışmalarıyla korunuyor
banner

Binlerce yıllık tarihi geçmişe sahip olan Aksaray’da ecdat yadigarı eserlerin gelecek kuşaklara ulaştırılması için restorasyon çalışmaları gerçekleştiriliyor

Aksaray Belediyesi tarafından şehrin birçok noktasında başlatılan restorasyon çalışmaları sürüyor. Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, şehrin geçmişinde önemli yere sahip birçok şahsiyetin türbelerinde ve yaşadıkları yerlerde bulunan tarihi yapı ve mekânlarda restorasyon çalışması başlatarak tarihi yapıları koruma altına aldıklarını belirtti. Bu kapsamda II. Kılıçarslan Hamamı’nda çalışmalar devam ederken Hasas Baba Türbesinde çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışmalarına başlanıldı.

MİMARİ ÖZELLİKLERİNE GÖRE RESTORE EDİLİYOR

Anadolu Selçuklu dönemine ait birçok eserin bulunduğu Aksaray’da II. Kılıçarslan tarafından inşa edildiği bilinen tarihi hamam, dönemin mimari özellikleri göz önünde bulundurularak restore ediliyor.

Kılıçarslan Hamamı’nın ne zaman yapıldığı net olarak bilinmese de tarihçiler tarafından II. Kılıçarslan döneminde yapıldığı kabul ediliyor. Çifte hamam olarak inşa edilen bu eserin erkekler kısmı sıcaklığı dört eyvanlı ve dört köşe halvetli, kadınlar kısmı ise üç eyvanlı ve iki halvetli hamamlar grubuna giriyor. Pişmiş toprak künk (boru) içinde dolaşan sular sayesinde hamam ısıtılmış ve kışın bile insanlar hamamdan faydalanmışlardır.

‘YADİGARI ESERLER KENTİN KİMLİĞİDİR’

Hasas Baba Türbesinde başlatılan restorasyon çalışmaları tamamlanarak çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışmalarına başlanıldı.   Daha önce Kalanlar Mahallesi’nde Selçuklular dönemine ait Tarihi Kalanlar Köprüsü restore edilirken Kılıçaslan tepesindeki II. Kılıçarslan Türbe ve Köşkü, Ervah Kabristanlığında içerisinde bulunan Hamza Baba Türbesi, Melik Mahmud Gazi Hangahı ve Bedriye Medresesi’nde başlatılan restorasyon çalışmalarını tamamlamıştı.   Restorasyon projeleriyle tarihi yapıların aslına uygun yenilenerek koruma alına alındığını belirten Dinçer, tarihi mirasın bu yolla gelecek kuşaklara aktarıldığını bildirildi. (Haber Bülteni)

 

 

 

 

 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL