Gündem

‘Tarihimize sahip çıkarsak güçlü oluruz’

RESTORASYONU TAMAMLANAN ŞEYH HAMZA BABA TÜRBESİ ZİYARETÇİLERE AÇILDI Şehrin tarihinde iz bırakmış şahsiyetlerin isimlerini ve yaşadıkları yerleri gelecek nesillere ulaştırmak için tarihi mekanlarda restorasyon çalışması başlatan Aksaray Belediyesi, Şeyh Hamza..

‘Tarihimize sahip çıkarsak güçlü oluruz’
banner

RESTORASYONU TAMAMLANAN ŞEYH HAMZA BABA TÜRBESİ ZİYARETÇİLERE AÇILDI

Şehrin tarihinde iz bırakmış şahsiyetlerin isimlerini ve yaşadıkları yerleri gelecek nesillere ulaştırmak için tarihi mekanlarda restorasyon çalışması başlatan Aksaray Belediyesi, Şeyh Hamza Baba Türbesi’nde restorasyon çalışmalarının tamamlandığını duyurdu. Ervah Kabristanlığı içerisinde Cemiyet Deresi’nin karşısında bulunan Şeyh Hamza Baba Türbesi, çeşitli nedenlerle yıpranmıştı. Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in talimatları ile çalışma başlatan belediye ekipleri Selçuklu mimarisine uygun olarak türbeyi restore etti.

Şeyh Hamza Baba Türbesi; türbedar odası, eyvan kısmı ve avlu olarak üç bölümden oluşuyor. Yenileme çalışmaları kapsamında türbedar odası ve eyvan bölümünün kubbeleri söküldü. Yalıtım yapılarak kubbe tekrar örüldü. Bahçe duvarı ve avlu içerisindeki mezar sandukaları, ayak taşları, baş taşları avlu duvarı ve avlu kapısı restore edildi. Dekoratif ahşap kapı ve pencereler montaj edildi. Çevre düzenlemesi ve aydınlatmaları da yapılan türbe ziyarete açıldı. Tarihi yapılarda başlatılan restorasyon çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, tarihi yapıların geçmişteki dönemin kültürel miras ve maneviyatın aktarılmasının sağlanması için koruma altına aldıklarını söyledi. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL