banner
Gündem

‘Tarım bu toprakların geleceğidir’

  Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak tüm Türkiye’de olduğu gibi Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından açıklanan hububat fiyatlarının çiftçilerin beklentilerini karşılayamadığını söyledi. Fiyatların çok düşük olduğu için çiftçilerin zor durumda kalacağını..

‘Tarım bu toprakların geleceğidir’
banner

 

Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak tüm Türkiye’de olduğu gibi Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından açıklanan hububat fiyatlarının çiftçilerin beklentilerini karşılayamadığını söyledi.

Fiyatların çok düşük olduğu için çiftçilerin zor durumda kalacağını ifade eden Koçak, “Açıklanan fiyatlar beklentimizin çok altında kaldı. Çiftçilerimiz ‘Önümüzdeki sezon nasıl üretim yapacağız’ diyor. Hububat fiyatları; ekmeklik buğday 9,25 TL, makarnalık buğday 10 TL, arpa ise 7,25 TL olarak açıklanmış. Ancak geçtiğimiz yıllara göre kıyasladığımız zaman makarnalık buğdaya ve ekmeklik buğdaya yüzde 11 civarında bir fark gelmiş. Arpada ise yüzde 3 arttı fakat çiftçilerin girdi maliyetleri ilaç, gübre, mazot ve tohum fiyatları ise ikiye katlandı. İthalat kapatılmış, bunu memnuniyetle karşılıyoruz. Fakat ithalatın kapatılmış olması piyasanın anında yükseleceği anlamına gelmez. Piyasada aşırı miktarda stoğumuz var. Bu stoğumuzu bitirmeden iç piyasanın yükselmesini bekleyemeyiz.  İç piyasa evet belki yükselecektir fakat çiftçiler o zamana kadar elindeki ürünü satacaktır. Fiyatlar çok düşük çiftçilerimiz bu şekilde üretime devam edemeyeceklerdir” dedi.

‘BU HALKIN KARNINI DOYURAN

 ÇİFTÇİLERİMİZE KULAK VERİN’

TMO’dan beklentilerinin olduğunu ifade eden Koçak, “Ekmeklik buğdayı 13 TL, Makarnalık (sert) buğdayı 14 TL, arpa 10 TL ve Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı Çiftçilerimize buğday için ton başına 2 bin 500 TL’ye, arpa için ton başına bin 500 TL’ye kadar fark ödemesi desteği verilmesi hususlarında revizyon yapılmasını talep ediyoruz. Tarım, sadece ekonomik bir faaliyet değil, bu toprakların geleceğidir. Tarım, sadece bugünün değil, yarınında garantisidir. Çiftçilerin girdi maliyetleri dikkate alınarak, taban fiyatlar belirlenmelidir. Bu noktada TMO’ya sesleniyoruz: Bu halkın karnını doyuran çiftçilerimize kulak verin” diye konuştu. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası