Özel

Tarlalar drone ile sulanacak

TONLARCA SU TASARRUFU SAĞLANACAK Aksaray’da hayatın birçok alanında kullanılmaya başlanan drone teknolojisi tarım alanlarında da yaygınlaşıyor. Bahar dönemi ile tarlalarda çiftçilerin hummalı çalışması başlarken, ziraat odası aldığı 2 drone ile..

Tarlalar drone ile sulanacak
banner

TONLARCA SU TASARRUFU SAĞLANACAK

Aksaray’da hayatın birçok alanında kullanılmaya başlanan drone teknolojisi tarım alanlarında da yaygınlaşıyor. Bahar dönemi ile tarlalarda çiftçilerin hummalı çalışması başlarken, ziraat odası aldığı 2 drone ile üreticilerin tarlalarını ilaçlamaya başlayarak, tonlarca su tasarrufu sağlayacak.

Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, “2023 tarım sezonu şehrimizde başladı. Üreticilerimizin, tarlalarına gübre ve ilaç atma çalışmalarıyla beraber bahar ekimleri de başladı. Ziraat odası olarak üreticilerimizi teknoloji ile buluşturmaya devam ediyoruz. Üreticilerimiz drone ile ilaçlama yaparak verim artışı yaşayacak ve su tasarrufu sağlayacağız. Birde kımıl, süne gibi zararlı böcekler var. Bu böcekler buğdayı yediği için hem rekoltesi hem de kalitesi düşüyor. Özellikle zararlı böceklerde kullanmak üzere çiftçilerimize aldığımız 2 drone ile ilaçlama çalışmalarına başladık. Mısır, ay çekirdeği, şeker pancarı, arpa ve buğday gibi ürünlerde ilaçlama yapınca üreticilerimizin yüzde 20 gibi bir karı olur. Traktör ile ilaçlama yapınca teker izi yüzde 10 verim kaybına sebep oluyordu. Bu durumu da havadan ilaçlama yaparak ortadan kaldıracağız” dedi.

‘GELİŞEN TEKNOLOJİYİ KULLANARAK

SUYUMUZU TASARRUFLU KULLANACAĞIZ’

Türkiye’nin en kurak illerinden biri olan Aksaray’ın, bu tarz teknolojileri tarımda kullanarak daha iyi noktaya geleceğini kaydeden Koçak, “Aksaray, Türkiye’nin en kurak illerinden biri. 20 dekara 1 ton su ile birlikte salma ilaçlama yaparken, drone marifetiyle 40-50 kilo su ile ilaçlama yapabiliyoruz. Teknoloji ile suyumuzu da tasarruflu kullanacağız. İnşallah bahar yağmurları bol olur ve bereketli bir sezon geçiririz. Bu 2 drone’nin şehrimize kazandırılmasında emeği olan Valimiz Hamza Aydoğdu, Aksaray Tarım ve Orman İl Müdürü Bülent Saklav’a üreticilerimiz adına teşekkür ediyorum” diye konuştu. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL