Özel

‘Taşı eksek filizlendirecek azme sahibiz’

Aksaray tarımsal üretimde 2021’de başarısını 2. sıraya çekmişti. Kent, potansiyelinin üzerinde bir çalışmayla üretimde ve pazarda gelişim göstererek tarımda merkez haline geldi. Aksaray tarımda elde ettiği başarıyı neye borçlu? Potansiyelinin üzerindeki..

‘Taşı eksek filizlendirecek azme sahibiz’
banner

Aksaray tarımsal üretimde 2021’de başarısını 2. sıraya çekmişti. Kent, potansiyelinin üzerinde bir çalışmayla üretimde ve pazarda gelişim göstererek tarımda merkez haline geldi. Aksaray tarımda elde ettiği başarıyı neye borçlu? Potansiyelinin üzerindeki başarıyı ilerleyen süreçte nasıl koruyacak ya da koruyabilecek mi? Kent tarımının sorunları ve çözüm önerileri… Aksaray Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Serkan Koray Zeybek’in Aksaray tarımına dair değerlendirmeleri…

Aksaray’ın, 9 tarım ürününün listede ilk onda yer almasının kentin tarım alanında ki azminin bir sonucu olduğuna işaret eden Oda Başkanı Zeybek, Aksaray gibi toprağı tuzlu bölgelerde tarım yapmanın zor olduğunu ifade etti. Kentin Türkiye’nin en kurak bölgesinde yer aldığını belirten Zeybek, “Biz buna rağmen ezber bozan bir üretim yapıyoruz. Üretmeyi çok seviyoruz. Taşı eksek filizlendirecek azme sahibiz” dedi.

Aksaray’ı tarımda başarılı kılan bir başka sebebin pazarlama kolaylığı olduğuna dikkat çeken Serkan Zeybek şöyle konuştu: “ Bir çiftçi için tarladan kaldırdığı ürünü satabilmesi oldukça önemlidir.  Buna binaen şehrimizde ekilen her ürünün bir Pazarı bulunmaktadır. Aksaray’da tarım anlamında ürün deseninin çeşitli olmasının sebebi de aslında budur. Yetiştirilen ürünlerin işlenebileceği yahut satılabileceği alanlar birbirine yakın. Pancar üretiyoruz, hemen yakınında şeker fabrikaları var. Yağlık ayçiçeği üretiyoruz onu da işleyeceğimiz bir alan var. Mısır, arpa, buğday, patates ekiyoruz bunları satacak pazarımız, alıcımız, tüccarımız var.  İşte bunlar burada birçok sıkıntıya rağmen tarımı kolaylaştıran unsurlar.”

Tarımın bugün ki sorunlarını ve ilerleyen süreçte ki öngörülebilir problemlerini de ele alan Zeybek, “Türkiye de su problemi ortaya çıktığında çölleşecek ilk bölge Konya Ovası bölgesinde olan Aksaray Konya Niğde Karaman illeri… Taşı eksek filizlendirecek azme sahibiz dedik ama su problemi çözülmezse, sular tasarruflu kullanılmazsa bahsettiğimiz tarım başarılarının hiçbiri olmaz. Bölgemizde yıllık yağışın Türkiye Ortalamasının yarısı kadar oluşu (250-300 mm) ile yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının kıt oluşu nedeniyle bugün sorun az görülse bile gelecekte bölgemiz için tarımsal üretimin sürdürülmesi noktasında problem yaşayacağımız bir gerçektir. Bu nedenle bir an evvel tüm çiftçilerimizin suyu tasarruflu kullanacağı damlama sulama sistemine geçmesi gereklidir” şeklinde konuştu.

Su problemini çözmek adına yapılabilecek uygulamalardan bahseden Ziraat Mühendisi Zeybek, çözümün kaçak kuyuların kontrol altına alınması ve damlama su sistemiyle sulama yapmak olduğuna vurgu yaptı. Zeybek, “Modern sulama sistemlerine geçiş için devlet tarafından verilen faizsiz kredi imkânından ancak kuyu ruhsatı sahibi olanlar faydalanıyor. Fakat bölgemizdeki kuyuların ancak yüzde 10’u ruhsatlı. Kaçak kuyu sayısı çok fazla. Bu çiftçiler bu krediden faydalanıp modern sulama sistemine geçemiyor. Bunlara acilen bir düzenleme ve denetim getirilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Tarımsal girdi maliyet yüksekliği, üretim yılı içerisinde ani oluşabilecek hastalık ve zararlıların da tarımı olumsuz etkileyerek sekteye uğrattığını kaydeden Oda Başkanı şu ifadelerle sözlerini noktaladı: “Kimyevi gübre, akaryakıt, tohum, tarım ilaç ve elektrik maliyetlerinin son yıllarda yüksek artışı nedeniyle üretimi yapılan tarım ürünlerinde verim ve kalite kaybı yaşanmaya başlıyor. Yanı gübreyi tam kullanmıyor, sulamayı tam yapmıyor, en iyi tohumu kullanmıyor ve ucuza kaçıyor. Dolayısıyla üründe verim kaybı yaşanıyor kalite de düşüyor. Öte yandan üretim döneminde ortaya çıkabilecek bilinmeyen türde hastalık ve zararlılarda üretimi sekteye uğratabiliyor. Başımıza yıllar önce pamuk kurdu geldi. Bu yıl da çayır tırtılı geldi. Türü ilk etapta bilinmeyen ve belirlenemeyen zararlıların tespit edilene kadar ürünlere verdiği hasar da bizim problemimiz.” Foto-Haber: Sümeyye ÇALIŞKAN

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL