Gündem

Teknolojiyi Avantajlı Hale Nasıl Getirebiliriz?

Teknolojik araçlar ile çocukların çok erken yaşlarda tanıştırılmaması önemlidir. Ebeveynler teknolojik araçları çocuklarını oyalamak için çocuk bakıcısı gibi kullanmamalıdır. Çocuklar teknolojik aletleri kullanırken bu konuda doğru ve detaylı bir şekilde..

Teknolojiyi Avantajlı Hale Nasıl Getirebiliriz?
banner

Teknolojik araçlar ile çocukların çok erken yaşlarda tanıştırılmaması önemlidir. Ebeveynler teknolojik araçları çocuklarını oyalamak için çocuk bakıcısı gibi kullanmamalıdır. Çocuklar teknolojik aletleri kullanırken bu konuda doğru ve detaylı bir şekilde bilgilendirilmelidir. İnternet ve teknolojinin sağlıklı kullanımı konusunda çocukların bilinçlendirilmesinde amaç, çocukların teknolojinin doğru kullanımını alışkanlık haline getirebilmelerini sağlamak olmalıdır. Çocukların sosyal yaşam alanları genişletilmeli, çocuklar yapabilecekleri uygun aktivitelere yönlendirilmelidirler. Bireylerin teknolojik araçları aşırı bir şekilde kullanmalarının altında yatan sebepler araştırılmalıdır. Teknolojik aletler gündelik hayatın stresinden kurtulmak için kullanılıyorsa alternatif olarak spor yapmak, kitap okumak gibi aktivitelere yer verilmelidir. İnternet bağımlısı olduğu düşünülen kişiler mutlaka ilgili uzmanlar tarafından destek almalıdır.
Bizim teknolojiyle yaşadığımızı fark etmemizi, çözümler aramak ve teknolojiyi kör bir akış içinde sürüklenerek değil, kendi yaşam biçimimize yakışan, değerlerimize uygun düzenlemelerle yaşamamız gerektiğini savunmaktadırlar. Diğer bir ifade ile, insanlar teknolojiyi denetleyebilme gücünü gösterebilmelidirler. Bu denetleme, teknoloji düşmanı olmak anlamına gelmemektedir. Bu denetleme, teknolojinin anlamlandırılıp bilinçli bir şekilde kullanılması için bireylerde var olan dengeli ve eleştirel düşünme becerisinin harekete geçirilmesi olarak algılanmalıdır.
Teknolojiyi anlamak ve anlamlandırabilmek için öncelikle teknolojinin araç gereçten daha öte bir kavram olduğunun; kullanılabilmesi, üretilebilmesi ve tasarımının gerçekleştirilebilmesi için bilgiye gereksinim olduğunun farkına varılması gerekmektedir. Teknolojiyi anlamak ve yorumlayabilmek, aynı zamanda teknoloji okuryazarı olan, diğer bir ifade ile teknolojik süreç ve yenilikleri eleştirel bir bakış açısıyla sorgulayan kişi ve toplum olmayı gerektirmektedir. “Teknogerçekçi” olabilmek, diğer bir ifadeyle teknolojiyi dengeli ve daha çok sayıdaki birey için faydacı bir yaklaşımla kullanabilmek, öncelikle teknolojiyi anlamak ve anlamlandırarak yorumlayan teknoloji okuryazarı bireyler olmaktan geçmektedir.
Hem değişen hem de değiştiren bir güç olarak teknolojiyi, zaten istesek de istemesek de kullanmakta olduğumuzun ve teknolojiyi anlamak için bile teknolojiyi kullandığımızın farkında olmalı; teknolojiyi uygun, yerinde ve yaratıcı bir tavırla, en geniş boyutlarıyla yorumlama cesaretini göstermeliyiz. Unutulmamalıdır ki acele ve bilinçsiz aydınlık, koyu karanlık getirebilir.

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL