Spor

Türkiye’nin ilk yamaç paraşütü test merkezi ASÜ’ye kuruluyor

Spor ve Sağlık Alanında İhtisaslaşma Koordinatörlüğü’nün hazırladığı proje kapsamında Aksaray Üniversitesi’ne (ASÜ), Türkiye’nin onaylı ilk “Yamaç Paraşütü Test Merkezi” kurulacak. Gereli cihaz alımları yapıldı.Aksaray, 3 bin 268 metre yüksekliğe sahip..

Türkiye’nin ilk yamaç paraşütü  test merkezi ASÜ’ye kuruluyor
banner

Spor ve Sağlık Alanında İhtisaslaşma Koordinatörlüğü’nün hazırladığı proje kapsamında Aksaray Üniversitesi’ne (ASÜ), Türkiye’nin onaylı ilk “Yamaç Paraşütü Test Merkezi” kurulacak. Gereli cihaz alımları yapıldı.Aksaray, 3 bin 268 metre yüksekliğe sahip Hasan Dağı ile yamaç paraşütü sporu bakımından dünyanın en ideal şehirlerinden birisi olarak kabul ediliyor. ASÜ, dünya genelinde önemli bir takipçi kitlesine sahip olan bu sporun Türkiye’de daha da gelişmesi için pek çok çalışma gerçekleştirdi. Bu kapsamda, Türk Hava Kurumu başta olmak üzere çeşitli derneklerle iş birlikleri kuruldu, branşa dair eğitim faaliyetleri gerçekleştirildi, ulusal ve uluslararası ölçekte çeşitli şampiyonalar organize edildi… Tüm bu çalışmalara ek olarak ASÜ şimdi de Yamaç Paraşütü Test Merkezi kurmak için kolları sıvadı. Spor ve Sağlık Alanında İhtisaslaşma Koordinatörlüğü’nün hazırladığı projenin ardından test merkezi için ihtiyaç duyulan cihazların alımı yapıldı. Bu cihazlarla yamaç paraşütünde kullanılan ip, kumaş, taşıyıcı kolonlar ve diğer parçaların mukavemeti, esneme özellikleri, dayanımları ölçülebilecek ve dezenformasyonlar profesyonel biçimde kontrol edilebilecek. Merkez, testlerin ardından geçerliliği olan bir rapor da verebilecek ve bu rapor Türk Standartları Enstitüsü (TSE) onaylı olacak. Kısa süre içinde TSE yetkilileri, kurulan merkez, alınan cihazlar ve yapılabilecek testlerle alakalı bir denetim gerçekleştirecek.

Süreç tamamlandığında ASÜ Yamaç Paraşütü Test Merkezi, Türkiye’de standartları onaylanmış ve raporları evrensel ölçekte geçerli olan ilk merkez olarak faaliyetlerine başlayacak. Çalışmanın spor, turizm ve ekonomi alanlarında bölgesel düzeyde yeni bir ufuk oluşturması da bekleniyor. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası