Gündem

Tuz Gölü’nde görsel şölen

Aksaray, Konya ve Ankara sınırlarında bulunan ve kapalı havza özelliği taşıyan Tuz Gölü, Türkiye’nin tuz ihtiyacının büyük bölümünü karşılamanın yanında doğal güzelliğiyle de dikkat çekiyor. Göl, bahar ve yaz aylarında..

Tuz Gölü’nde görsel şölen
banner

Aksaray, Konya ve Ankara sınırlarında bulunan ve kapalı havza özelliği taşıyan Tuz Gölü, Türkiye’nin tuz ihtiyacının büyük bölümünü karşılamanın yanında doğal güzelliğiyle de dikkat çekiyor. Göl, bahar ve yaz aylarında yaklaşık 25 bin flamingoya ev sahipliği yapıyor

Türkiye’nin ikinci büyük gölü olan ve ‘flamingo cenneti’ olarak bilinen Tuz Gölü’nde doğa fotoğrafçıları ile öğrenciler yavru flamingoları izledi. Yavru flamingoların tek sıra halinde yürümeleri ve gün batımında uçuşu, görsel şölen oluşturdu. Aksaray Valiliği tarafından düzenlenen Tuz Gölü’nde doğa kampına Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen fotoğrafçılar ve lise öğrencileri katıldı. Tuz Gölü’nün yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yaptığını söyleyen Aksaray Valisi Vali Hamza Aydoğdu, “Gerçekten bu manzarayı herkesin görmesini isterdim. Arkamızda flamingolar ve yavruları var.  Suların içinde gençlerle ve fotoğrafçılarla gün batımını Eskil ilçesinden izleyeceğiz” dedi.

İstanbul’dan Tuz Gölü’ne fotoğraf çekmek için gelen Çocuk Endokrinoloji ve Diyabeti Uzmanı Prof. Dr. Abdullah Bereket, şunları söyledi: “Tuz Gölü’ndeki flamingoları fotoğraflamaya geldik. Çok güzel bir günbatımı eşliğinde bu doğa harikası mekânı gezdik. Burada büyük bir flamingo topluluğunun yaşıyor olması ülkemizin doğası açısından güzel ve umut verici. Gençlere doğa sevgisini aşılamak adına güzel bir aktivite oldu. Bizzat yaşayarak ve suyun içine girerek gördük. Araçlarla belli bir yere kadar geliniyor daha sonrasında yürümek gerekiyor. Geldiğimizde manzara ile karşılaştık. Buraya kadar yürümemize değdi. Flamingoları hem uçarken hem de yüzerken yavruları ile birlikte görüntüledik. Bütün doğaseverleri Aksaray’a bu manzarayı görmeye davet ediyorum.”

‘UNUTULMAZ BİR GEZİ OLDU’

Aksaray Lisesi son sınıf öğrencisi Ümit Can Yıldız ise “Buraya gelirken çok garip şeyler yaşadık. Burada suların içerisindeyiz. Bir tarafımızda flamingolar var, arkamızda ise muhteşem bir gün batımı. Ortaya çok güzel ve renkli fotoğraflar çıktı” dedi. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL