Özel

Tuz Gölü’nün misafirlerinin göçü başladı

Kuluçkadan çıkan binlerce flamingo yavrusu, Eylül ayı sonu Gediz Deltası ile Manyas kuş cennetine uçuyor Türkiye’nin ikinci büyük gölü ve ‘flamingo cenneti’ olarak bilinen Tuz Gölü’nün misafirlerinin göçü başladı. Aksaray,..

Tuz Gölü’nün misafirlerinin göçü başladı
banner

Kuluçkadan çıkan binlerce flamingo yavrusu, Eylül ayı sonu Gediz Deltası ile Manyas kuş cennetine uçuyor

Türkiye’nin ikinci büyük gölü ve ‘flamingo cenneti’ olarak bilinen Tuz Gölü’nün misafirlerinin göçü başladı.

Aksaray, Ankara ve Konya sınırları içinde yer alan, kapalı havza özelliği taşıyan ve Türkiye’nin tuz ihtiyacının büyük bölümü karşılanan Tuz Gölü, bahar ve yaz aylarında flamingolara ev sahipliği yapıyor. Her yıl binlerce flamingo, gölde beslenerek kuluçkaya yatıyor. Flamingolar, üreme alanı için de gölün, özellikle Aksaray’ın Eskil ilçesi sınırlarında yer alan güneyini tercih ediyor. Kuluçkadan çıkan binlerce flamingo yavrusu, Eylül ayı sonu ile Gediz Deltası ile Manyas kuş cennetine yolculukları başladı.

‘10 GÜN İÇİNDE TÜM FLAMİNGOLARI YOLCU EDECEĞİZ’

Doğaya Kuş Bakışı ve Ekoloji Derneği Başkanı Fahri Tunç, “Tuz Gölü ve Konya havzasında gönüllü doğa koruma işleri yapıyorum. Kendimi flamingoları korumaya adadım. Bu yıl 10 binin üzerinde flamingo yavrumuz oldu. Bu yavrularımızın sağlıklı bir şekilde büyüdüğünü Doğa Koruma Milli Parklar Şube ekipleri ve Çevre Bakanlığının Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ile birlikte sürekli olarak koruma ve gözetleme faaliyetlerini gerçekleştirdik.  Şu anda yavrularımız uçtu. Tuz Gölü’nde az miktarda yavru kaldı.  10 gün içinde onları da yolcu edeceğiz. Gediz Deltası’na ve Manyas Gölü civarına uçacaklar. 2024 yılının mart ayında da tekrar gelmeye başlayacaklardır” dedi.

‘YAVRU POPÜLÂSYONU GEÇTİĞİMİZ YILA GÖRE DAHA İYİ’

Bu yılın yavru popülâsyonun geçtiğimiz yıla göre daha iyi olduğunu ifade eden Tunç, “Tuz Gölü’ndeki su seviyesinin hızla azalmasına bu yılı sıkıntısız bir şekilde geçirdik.  Özellikle Çevre Bakanlığı ile Tabiat Varlıkları Kuruma Genel Müdürlüğüne teşekkür ediyorum. Onların yapmış olduğu çalışma sonrası Tuz Gölü’ndeki flamingolar susuz kalmıyor. Biz yaptığımız faaliyetlerde su kritik seviyeye gelince onlara haber veriyoruz. Onlarda suyu Tuz Gölü’ne göndererek yavruların can suyunu göndermiş oluyor. Böylece yavrularımız kurtulmuş oluyor. Aksaray Doğa Koruma gecelerini gündüzlerine katarak haftanın 7 günü bölgeyi korumaya devam ediyorlar. Şu anda flamingoların yaşadığı yerde sezon sonu olması itibari ile su yok ama son göç edecek yavrularımızda 10 gün içinde buradan ayrılacaklar” şeklinde konuştu.

‘TUZ GÖLÜ UNESCO KALICI MİRASLAR LİSTESİNE GİRMESİ LAZIM’

Tuz Gölü’nün fotoğrafçılar için cezp edici bir plato olduğunu ifade eden Tunç, şöyle konuştu “Tuz Gölü’nde sonsuzluk var. Kendinizi orada ülkenin farklı bir yerinde hissediyorsunuz. Baktığınız her yer sonsuz. Güneş bile sonsuzdan doğup sonsuza batıyor. Bu durumda fotoğrafçıları cezbediyor. Bir azda su olduğu zaman yansımalar daha da cezbediyor. Tuz Gölü’nün her yeri her mevsim ayrı bir güzel. Bu doğal güzellik UNESCO dünya geçici miras listesinde ama biz kalıcı miraslar listesine ekletmek için elimizden geleni yapacağız. Biz Tuz Gölü’nün kıymeti bilemiyoruz ama yeni gelen nesil bunu anlayabiliyor ve bundan dolayı da çok mutluyuz.”

‘YÖRE HALKININDA FLAMİNGOLAR KONUSUNDA HASSAS OLMALILAR’

Tunç, sözlerini şöyle tamamladı: “Doğa koruma olayları bir kişi veya birkaç kurum ile yapılmıyor. Yöre halkımızın da flamingolar konusunda çok hassas olması lazım.  Bizim elimizin altında çok büyük bir doğal güzellik var. Flamingoların kanatlarında o allı güzelliği yaşam için gökyüzünde görmeye gerçekten değer. Onlara zarar vermeyelim. Onları vurmayalım ve evcilleştirmeye çalışmayalım. Bunlar doğal hayatından koparıldığı zaman üzerindeki kırmızılığı kaybedip tamamen bembeyaz bir görüntüye bürünüyorlar. İnsanların nasıl bir hayatı varsa onlarında bir hayatı olduğunu unutmayalım.” Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası