Gündem

Vadi’nin biyolojik çeşitliliği raporlandı

IHLARA VADİSİ’NDE 84 KUŞ VE 190 BİTKİ TÜRÜ TESPİT EDİLDİ  Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden olan ve Kapadokya’nın incisi olarak adlandırılan Ihlara Vadisi’nde 84 kuş, 11 balık, 294 böcek ve 11..

Vadi’nin biyolojik çeşitliliği raporlandı
banner

IHLARA VADİSİ’NDE 84 KUŞ VE 190 BİTKİ TÜRÜ TESPİT EDİLDİ

 Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden olan ve Kapadokya’nın incisi olarak adlandırılan Ihlara Vadisi’nde 84 kuş, 11 balık, 294 böcek ve 11 sürüngen türü ile 179 tohumlu, 11 tohumsuz bitki türü tespit edildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, tarihi ve doğal güzelliklerin buluştuğu Ihlara Vadisi’nde başlattıkları biyolojik çeşitlilik çalışmalarında 84 kuş, 11 balık, 294 böcek ve 11 sürüngen türü ile 179 tohumlu, 11 tohumsuz bitki türünü tespit ettiklerini duyurdu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nce, 1990 yılında Özel Koruma Çevresi ilan edilen ve birçok bitki türü ile canlıya ev sahipliği yapan Aksaray’daki Ihlara Vadisi’nde biyolojik çeşitlilik projesi başlatıldı. Ihlara Vadisi’nde 84 kuş ve 190 bitki türü tespit edildi. Proje kapsamında bugüne kadar bölgede yapılan arazi çalışmalarında yeni bitki ve canlı türleri tespit edildi. Özhaseki, yürütülen çalışmanın sonucunu, sosyal medya hesabından duyurdu. Özhaseki, Özel Çevre Koruma Bölgeleri’ne özenle bakıldığını belirterek, “19 Özel Çevre Koruma Bölgemizden biri olan Ihlara Vadisi’nde başlattığımız biyolojik çeşitlilik çalışmasıyla; 84 kuş, 11 balık, 294 böcek ve 11 sürüngen türü ile 179 tohumlu, 11 tohumsuz bitki türünü tespit ettik. Ihlara Vadisi’nin eşsiz güzelliğini görmek isteyen tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz. ‘Evlatlarımız bu doğal güzelliklerden mahrum kalmasın’ diye gayretle, aşkla çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası