Özel

Yangın tüpü bakımı hayati önem taşıyor

Aksaray’da 9 yıldır yangın söndürme tüpü satan Hakan Kılıç, tüplerin kullanımıyla ilgili çeşitli uyarılarda bulundu. Yangın söndürme tüplerinin içindeki tozların 4 yıl kullanılabildiğini ifade eden Kılıç, “Bu tüplerin her yıl..

Yangın tüpü bakımı hayati önem taşıyor
banner

Aksaray’da 9 yıldır yangın söndürme tüpü satan Hakan Kılıç, tüplerin kullanımıyla ilgili çeşitli uyarılarda bulundu.

Yangın söndürme tüplerinin içindeki tozların 4 yıl kullanılabildiğini ifade eden Kılıç, “Bu tüplerin her yıl düzenli olarak bakım ve kontrollerini yaptırma zorunluluğu var. Düzenli bakımları yapıldığı zaman çalışmama gibi bir şansı yok. Birçok vatandaşımız alıyor ve maalesef bakımlarını yaptırmıyor. Bakım yapılmayınca içindeki toz donabiliyor. Dolayısıyla cihazlar yangınları söndürmüyor. Bu yüzden yangın tüplerinin yıllık bakımlarını yaptırmak hayati önem taşıyor” dedi.

Yaz dönemiyle yangın tüplerine ilginin arttığını belirten Kılıç, “Hasat zamanının başlamasıyla biçerdöver ve kuru ot yangınları gözle görülür bir şekilde artmaya başladı. Piyasada merdiven altı diye tabir ettiğimiz cihazlar var. Bu cihazlarda da mermer tozu kullanılıyor. Mermer tozuna da silikon karıştırıyorlar.  Fark edilmesi de ayırt edilmesi de zor oluyor. Bu şekildeki tüpler yangını söndürmüyor. Yangın tüpleri TSE tarafından kontrol ediliyor. Dolum ve bakımları da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan devamlı takip ediliyor. Bizim tavsiyemiz dolum ve bakım yaptıracaklar bu noktada dikkatli olsunlar” diye konuştu. Foto-Haber: Ali FURAT

 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL