banner
Esnaf

Yarım asırlık eczacı, şifa dağıtmaya devam ediyor

Aksaray’da 51 yıllık eczacı Oktay Turgut, yılların tecrübesini kullanarak doktorların verdiği reçetelere ve formüllere göre ilaç hazırlayıp hastalara şifa olmaya çalışıyor. Yarım asırlık tecrübesiyle hastalara şifa olmaya çalışan 73 yaşındaki..

Yarım asırlık eczacı, şifa dağıtmaya devam ediyor
banner

Aksaray’da 51 yıllık eczacı Oktay Turgut, yılların tecrübesini kullanarak doktorların verdiği reçetelere ve formüllere göre ilaç hazırlayıp hastalara şifa olmaya çalışıyor. Yarım asırlık tecrübesiyle hastalara şifa olmaya çalışan 73 yaşındaki Turgut, yaşam hikayesini gazeteniz Egemen’e anlattı.

Turgut, “1972 yılında Gazi Üniversitesi Eczacılık bölümünden mezun oldum. Daha sonra Aksaray’a gelerek 1973 yılında Minarecik Mahallesinde bir dükkan tutup Aksaray’ın 10’uncu eczanesini açtım. 1983 yılında ise kendi dükkanımı aldım. 41 yıldır da aynı dükkanda hizmet veriyorum. Her vatandaşın ihtiyacını karşılamak için çalışıyoruz. Tabu bu biraz hoşgörü biraz sabır istiyor. Meslekte 51 yıldır şükür hastalarımızla hiçbir sıkıntı yaşamadık” dedi.

KIZIMDA BENİM MESLEKTAŞIM OLDU

Meslekte yanında 36 yıl çalışıp emekli olan kişilerinde olduğunu belirten Turgut, “Yanımızda staj yapıp sonrasında meslektaş olduğum eczacılarımızda var. Uzun yıllar yanımızda çalışan ve emekli olan arkadaşlarımız oldu. Kendi kızımda eczacı oldu. TOKİ bölgesinde kendi eczanesini açarak oda kendi eczanesiyle hizmet vermeye başladı. Oğlum ise inşaat mühendisi oldu. Bunlar gurur verici gelişmeler” dedi.

Mesleğe başladığında Aksaray’da sadece 10 tane eczane olduğunu ve şu anda ise merkezde 110 tane eczanenin hizmet vermekte olduğunu ifade eden Turgut; “Benim mezun olduğum yılda hemen eczane açabiliyordu. Şimdi ise yüksek potansiyeli olan bir eczanede staj yaparak eczane hakkına sahip oluyorsunuz. Bunun yanında istediği yere açma şansıda yok. Açmak isteyen sıraya giriyor. Nereye sıra gelirse oraya işletmesini açıyor” diye konuştu.

LABORATUVARIMDA MAJİSTRAL İLAÇ YAPIYORUZ

Eskiden antibiyotik çeşitlerinin bu kadar geniş kapsamlı olmadığını söyleyen Turgut, “O yıllarda penisilin iğneler, haplar ve antibiyotik yazan uzman hekimlerimiz yoktu. Şu anda hem hekim sayımız arttı hem de buna bağlı olarak ilaç sayımızda ciddi oranda arttı. Mesleğimi yarım asırdır severek sürdürüyorum. Sabah belli saatte gelip, akşam arkadaşlara beraber dükkanımızı kapatıp evime gidiyorum. Burada günümüz eş, dost ve hastalara şifa dağıtarak geçiyor. Nöbetçi olduğum günlerde biraz yoğunluk oluyor. Hastanın derdine çare olunca, o insanın Allah Razı olsun demesi bizleri mutlu ediyor. Biz majistral ilaç ta yapıyoruz. Aksaray’da bu işi yapan sayılı kişilerden birisiyiz. Doktor tarafından reçeteye yazılmış formüle göre piyasada bulunmayan çeşitli ilaçları laboratuvarımızda yapıp insanlara şifa kaynağı olmak beni mutlu ediyor” diye konuştu. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası