banner
Köşe yazıları

Yazın sıcaklarına çözüm :  Günde 1 şişe maden suyu

Bu yıl ülkemizde çoğu bölgeler ilk defa bu kadar yüksek dereceler gördü. Herkes nasıl serinleyeceğini ne yapacağını şaşırmış durumda. Bu sıcaklarda suyun yanına bir takviye önerecek olursam ilk söyleyeceğim maden..

Yazın sıcaklarına çözüm :  Günde 1 şişe maden suyu
banner

Bu yıl ülkemizde çoğu bölgeler ilk defa bu kadar yüksek dereceler gördü. Herkes nasıl serinleyeceğini ne yapacağını şaşırmış durumda. Bu sıcaklarda suyun yanına bir takviye önerecek olursam ilk söyleyeceğim maden suyu olur.

Yazın sıcakları ile birlikte vücudumuzdan fazlaca su kaybı olmaktadır. Bu su kayıpların yanında ter ile birlikte mineral kayıpları da yaşamaktayız. Bu kayıplar sonucu elektrolit dengesi bozulur ve tansiyon düşmesi, baş dönmesi, baygınlık, halsizlik veya fenalık hissi oluşabilir. Bu mineral kayıplarını ise maden suyu ile geri yerine koyabiliriz. Maden suyunda vücudumuz için yararlı olan 21 mineral olduğunu söyleyebiliriz. Bu mineral grubunda özellikle potasyum, magnezyum, sodyum ve kalsiyum da bulunmaktadır. Her markanın mineral içeriği farklı olmaktadır. Hangi markada ne kadar içerik olduğunu bulmak amacı ile etiket kısmını okuyarak size uygun olanı tüketebilirsiniz.

Dikkat etmemiz gereken bir nokta maden suyunun ve sodanın aynı olmadığıdır. Soda suya karbondioksit ilave edilerek yapılan yapay bir içecektir. Maden suyu yerkabuğunun çeşitli derinliklerinden çıkarılan doğal mineralli sudur. Ve maden sularının birikimi 60 yıla kadar dayanmaktadır.

Maden suyunun faydalarına gelecek olursak sindirim sistemi dostudur. İçerdiği kalsiyum ile kemik yapılarını güçlendirir, magnezyum ile kalp ve damar sağlığını korur, bikarbonat ile mide ve sindirim sistemini destekler. Aynı zamanda cildi besler ve zararlı bileşenler vücuttan atılmasını sağlar.

Maden suyu sporcular içinde vazgeçilmezdir. Su, bir sporcu için hayati önem taşır. Sporcunun susaması demek performansını  düşmesi demektir .Ve sporcularda aşırı ter kaybı ile aşırı mineral kaybı yaşanmaktadır. Bunları en güzel takviye edecek içeceklerden biri de maden suyudur.

Bu sıcaklarda mineral kaybını yerine koymak için ve serinlemek adına meyveli –şekerli – gazlı içecekler yerine günde 1-2 şişe maden suyu tüketebiliriz. Evde, işte, okulda her yerde yazın elinizin altında maden suyu bulundurmanızda fayda vardır. Herşeyin fazlasının zararı olduğu gibi maden suyunun fazlası da kalp ve böbrek rahatsızlıklarına neden olabilir. Günde 2 şişeyi geçmeden tüketebiliriz.

BEYZANUR YILDIRICI

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası