banner
Gündem

‘Yedi düvele karşı istiklal ve istikbal mücadelemiz’

ÇANAKKALE’DE DÜŞMANLAR, MİLLETİN İMANINI HESAPLAYAMADI Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü, Çanakkale Zaferinin 109’uncu yıl dönümü münasebetiyle bir panel düzenledi. “Çanakkale Savaşları” konulu panelde tarihi süreç, kara ve..

‘Yedi düvele karşı istiklal ve istikbal mücadelemiz’
banner

ÇANAKKALE’DE DÜŞMANLAR, MİLLETİN İMANINI HESAPLAYAMADI

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü, Çanakkale Zaferinin 109’uncu yıl dönümü münasebetiyle bir panel düzenledi. “Çanakkale Savaşları” konulu panelde tarihi süreç, kara ve deniz savaşları cephesinden ele alındı.

Etkinliğin açılışında konuşan Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Necmettin Aygün, İngiliz Hükümetinin ve Rusların talebiyle Çanakkale cephesinin açıldığını belirtti. Buradaki temel planın zor durumda kalan Rusya’ya silah yardımı yapmak ve Alman ablukası altındaki Rusya’nın elinde bulunan hububatı Avrupa’ya aktarmak olduğunu belirten Prof. Aygün, “Çanakkale Boğazı’nı geçmek niyetiyle hazırlanan bu plan dâhilinde zamanın en büyük donanmaları Çanakkale’ye doluşmuştur. 19’uncu yüzyıl Avrupa’sında harita üzerinde askeri ve siyasi planlar yapanlar, silah ve asker bakımından kat be kat üstün olduklarını hesaplayarak, muzaffer olacaklarından emin şekilde harekâta girişmişlerdir. Ancak Türk milletinin zekâsını, milli ve manevi duygularını, inançlarını hesaplayamamışlardır. Tarih boyunca Anadolu’nun, bilhassa da Türk milletinin geometrik hesaplara gelmediğini, istatistiki hesaplarla anlaşılamayacağını öngörememişlerdir” dedi. Çanakkale’nin, şanlı ecdadın yedi düvele karşı istiklal ve istikbal mücadelesi verdiği yer olduğunu ifade eden Prof. Necmettin Aygün, “Vatan ve kutsal değerler uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve bu yolda mücadele eden kahraman gazilerimizi rahmet ve minnet ile yâd ediyoruz” dedi. Yapılan açılış konuşmasının ardından Prof. Dr. Fatih Tuğluoğlu “Çanakkale Cephesi Deniz Savaşları,” Prof. Dr. Cihat Yıldırım da “Çanakkale Cephesi Kara Savaşları” başlıklı sunumlarını yaptı.

Öğrencilerin ve akademisyenlerin takip ettiği etkinliğin sonunda Rektör Prof. Dr. Alpay Arıbaş, panelistlere teşekkür belgesi takdiminde bulundu. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası