Siyaset

Yeni yasama döneminin ilk soru önergesi Yaldır’dan

TBMM 28. Yasama Dönemi başlarken, İYİ Parti’den Aksaray Milletvekili seçilen Turan Yaldır, il soru önergesini verdi. Yaldır, Aksaray – Ulukışla Demiryolu Projesi ve Aksaray -Ortaköy Duble Yol Projesi ile ilgili..

Yeni yasama döneminin ilk  soru önergesi Yaldır’dan
banner

TBMM 28. Yasama Dönemi başlarken, İYİ Parti’den Aksaray Milletvekili seçilen Turan Yaldır, il soru önergesini verdi. Yaldır, Aksaray – Ulukışla Demiryolu Projesi ve Aksaray -Ortaköy Duble Yol Projesi ile ilgili soru önergesi verirken, 28. Dönemin ilk soru önergesi olarak kayıtlara geçti.

Yaldır yaptığı açıklamada, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na bakanlık yeminini meclis kürsüsünde okuduğu saatlerde peş peşe iki soru önergesi vererek meclisin yeni dönemindeki ilk soru önergelerini vermiş olduk. Ayrıca çiçeği burnunda bakanın ilk iş gününde masasında Aksaray’ın 20 yıldır bitmeyen çilesi olan Aksaray – Ulukışla Demiryolu Projesi ve 2015’den beri gündemde olan ancak gerçekte olmayan Aksaray – Ortaköy Yolu Projesini görmesini sağlayacak” dedi.

Yaldır’ın verdiği 07.06.2023 ve 1 Sayı numaralı önergesinde “1) Danıştay’ın ihaleleri iptal gerekçesi nedir? 2) Yeni ihale ne zaman yapılacaktır? 3) Bakanlığınızın 2023 yılı yatırım programında Aksaray – Ulukışla Demiryolu Projesi var mıdır? 4) Bu proje için gerekli olan ödeneğe 2023 yılı bütçesinde yer verilmiş midir? 5) Bu proje bakanlığınıza ait Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı’na göre ne zaman inşaatına başlanıp bitirilecektir? Bu tarihlerde bir değişiklik olabilecek midir? 6) Bu Projenin 20 yılı aşkın süredir hayata geçirilememesinin sebepleri nelerdir? 7) Bu projenin iptali ya da ertelenmesi söz konusu mudur?” ifadeleri yer aldı.

Yine Yaldır verdiği verdiği 2 sayı numaralı soru önergesinde, “1) 2015 yılında yapılan ilk ihale neden iptal edilmiştir? 2) 2020 yolunda yapılan ikinci ihalenin tatbiki için hazırlanmış bir takvim var mıdır? Var ise ne zaman başlayıp ne zaman bitecektir? 3) Bakanlığınızın 2023 yılı yatırım programında Ortaköy Yolu Projesi var mıdır? 4) Bu proje için gerekli olan ödeneğe 2023 yılı bütçesinde yer verilmiş midir? 5) Bu Projenin 8 yılı aşkın süredir hayata geçirilememesinin sebepleri nelerdir? 6) Bu projenin iptali ya da ertelenmesi söz konusu mudur? 7) Her yıl onlarca can kaybına ve milyonlarca lira maddi zarara sebep olan mevcut yol daha kaç can aldıktan sonra yapılmaya başlanacaktır” ifadeleri yer aldı.

Yaldır 2 konunun da takipçisi olacaklarını söyledi. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası