Siyaset

Yerelde seçim çalışmaları hız kazanıyor

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan seçim tarihi olarak daha önce 14 Mayıs tarihini işaret etmişti. 11 ilde büyük yıkımın yaşanmasına neden olan 6 Şubat depreminin ardından..

Yerelde seçim çalışmaları hız kazanıyor
banner

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan seçim tarihi olarak daha önce 14 Mayıs tarihini işaret etmişti. 11 ilde büyük yıkımın yaşanmasına neden olan 6 Şubat depreminin ardından seçimlerin ertelenmesi konusu kamuoyunda konuşulurken, muhalefetin asla ertelenme gibi bir durumun olmayacağı yönünde çıkışıyla, gözler seçimlerin ne zaman yapılacağına çevrilmişti.

SEÇİM KARARI 10 MART’TA ALINACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmasında 10 Mart Cuma günü anayasanın verdiği yetkiye dayanarak seçim kararı alacaklarını söyledi. Erdoğan, açıklamalarında şu ifadeleri kullanmıştı: “Gündem sapmasına yol açacak sürecin geride kalması ve seçim tartışmalarından çıkılması şarttır. Seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılması bize bu imkânı verecektir. Seçim sürecindeki gündemimizde deprem olacak. 10 Mart Cuma günü Anayasa’nın bize verdiği yetkiye dayanarak alacağımız seçim kararının ertesi gün Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla süreci başlatıyoruz. Türkiye’nin vakit kaybına, enerji israfına, dikkat dağınıklığına tahammülü yoktur. Bunun için, Türkiye için hemen şimdi diyoruz. Türkiye’nin; bu afetlerin yaralarını sarması, doğrudan ve dolaylı etkilerini toparlaması için güçlü bir yönetime, güçlü bir siyasi iradeye ihtiyacı vardır.”

YERELDE ÇALIŞMALAR HIZ KAZANDI

Bu ifadelerinin ardından seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılacağı kesinleşti. 6’lı masanın paydaşlarından oluşan Millet İttifakı’nın aday olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu belirlemesi sonrasında yerelde milletvekilliği seçim hazırlıkları hızlandı. Aksaray’da 6’lı masa paydaşları seçimlerde izlenecek stratejiler konusunda ziyaretlerle istişare çalışmalarına başladı. Milletvekili aday adayları da yerelde seçim çalışmalarını hızlandırdı.

ADIM ADIM 14 MAYIS SEÇİMLERİ

  • 10 Mart’ta seçim tarihi ilan edilecek.
  • 11 Mart’ta karar Resmi Gazete’de yayımlanacak.
  • 11-17 Mart’ta istifa edecekler, istifalarını sunacak ve partilere aday müracaatları yapılacak.
  • 18-19 Mart teşkilatların temayül yoklaması yapılacak.
  • 21-27 Mart alt komisyon çalışmaları yapılacak
  • 29 Mart-8 Nisan üst komisyon çalışmaları yapılacak.
  • 3 Nisan aday listeleri açıklanacak
  • 8 Nisan Aday Listeleri Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) verilecek.

Foto-Haber: Şeyda COŞAR

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL