Gündem

Arpa ve nohut hasadı sonrası sıra lavantalarda

LAVANTA HASADINI GERÇEKLEŞTİRDİKLERİNİ SÖYLEYEN DİNÇER; “BEREKETLİ BİR SEZON YAŞADIK” Haziran Ay’ında çiçek açan ve yaz mevsimi boyunca Aksaraylılardan büyük ilgi gören lavantaların hasat mevsimi geldi. Mülkiyeti Aksaray Belediyesi’ne ait yaklaşık..

Arpa ve nohut hasadı sonrası sıra lavantalarda
banner

LAVANTA HASADINI GERÇEKLEŞTİRDİKLERİNİ SÖYLEYEN DİNÇER; “BEREKETLİ BİR SEZON YAŞADIK”

Haziran Ay’ında çiçek açan ve yaz mevsimi boyunca Aksaraylılardan büyük ilgi gören lavantaların hasat mevsimi geldi. Mülkiyeti Aksaray Belediyesi’ne ait yaklaşık 20 dönümlük arazide, tıp ve kozmetik sektöründe ciddi bir pazara sahip olan lavanta bitkisi, Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından yetiştirildi. Şehir merkezine yakın bir noktada oluşturulan lavanta bahçesinde hasat başladı.

Lavantanın çiçeklerinden elde edilen yağı kozmetik ve ilaç sanayinde kullanılıyor. Lavanta yağı, tıbbi aromatik bitkiler arasında dünyanın en önemli uçucu yağ bitkisi olarak biliniyor.

Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, “Bugün itibarıyla da lavanta hasadına başladık. Lavanta hasadını çiçeklerin yaklaşık yüzde 80’i açtığı zaman yapıyoruz. Özellikle güneşli ve rüzgârın daha az olduğu havalarda hasat gerçekleştiriliyor çünkü bitkideki uçucu yağ kompozisyonu çiçeklere doğru olacağı için elde edeceğiniz yağ miktarı, kalitesi ve verimi daha fazla oluyor. Bu yıl geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bir tarım şehri olan Aksaray’ımızda belediyemizin kullanılmayan arazilerinde birçok alternatif ekim gerçekleştirdik. Arpa ve nohut hasadından sonra bugünde lavanta bahçemizde bereketli bir hasat işlemi gerçekleştiriyoruz. Yaz boyu hemşerilerimize muhteşem bir görsel sunan lavantalılarımızdan elde ettiğimiz geliri de ihtiyaç sahibi ailelerimize ulaştıracağız” dedi.

Bu yıl binlerce vatandaşın ziyaret ettiği, fotoğraf meraklılarının çekim platosu haline gelen lavanta bahçesi alternatif ürün arayışı içerisinde olan çiftçiler içinde örnek bir uygulama oldu. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası