banner
Gündem

Bağımsızlığın simgesi İstiklal Marşı 103 yaşında

Aksaray’da 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulünün 103. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla program düzenlendi. Aksaray Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Aksaray Valisi Mehmet Ali Kumbuzoğlu, Aksaray Milletvekili Hüseyin..

Bağımsızlığın simgesi İstiklal Marşı 103 yaşında
banner

Aksaray’da 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulünün 103. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla program düzenlendi.

Aksaray Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Aksaray Valisi Mehmet Ali Kumbuzoğlu, Aksaray Milletvekili Hüseyin Altınsoy, Belediye Başkan Vekili Yakup Kadri Perek, Cumhuriyet Başsavcısı Adem Aydemir, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Alpay Arıbaş, Baro Başkanı Ferit Köse, Emniyet Müdürü Murat Kolcu, İl Jandarma Komutanı Albay Mehmet Ali Bayer, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile birim amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Aksaray Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırlayıp sunduğu program saygı duruşu ve Türk Milletinin bağımsızlık mücadelesinin simgesi Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı İstiklal Marşının okunması ile başladı.

‘İSTİKLAL MARŞINI SEVMEK ÜLKEMİZİ SEVMEKTİR’

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Aksaray Lisesi Müdürü Ömer Özer Özkan, “Milli mücadelenin zor koşullarında kaleme aldığı İstiklal Marşıyla bu vatana olan sevdasını dile getiren Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle yad ediyoruz. İstiklal Marşının Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından milli marş olarak kabul edilişinin 103. yılını kutluyoruz. İstiklal Marşını sevmek ülkemizi sevmektir. İstiklal Marşını coşku ile söylemek ülkemize sahip çıkmaktır. Mehmet Akif, İstiklâl Marşımızı Türk ordusuna adarken “korkma” sözleriyle dünyayı titreten, işgalcilere karşı duran erlerimizin mükâfatını alacağını hatırlatıyor. Mehmet Akif Ersoy’un artık benim değil; milletimindir dediği İstiklâl Marşı, halkımızın bağımsızlık savaşını ölümsüzleştiren, tarihin akışını değiştiren bir kahramanlık destanının anlatımıdır” dedi.

İstiklal Marşını ezberden güzel okuma yarışmasını kazanan 23 Nisan İlkokulu öğrencisi Nisa Nur Uzun’un İstiklal Marşını okuması ile devam eden programda İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy’un hayatı sinevizyon gösterimi ile anlatıldı. Savaş-Çanakkale adlı piyesin sergilendiği program İstiklal Marşı’nın yazılışı gösterisi, İstiklal Marşının kabulü piyes gösterimi, Mehmet Akif Ersoy şiirlerinin okunması, oratoryo ve koronun; Ordunun Duası, Zulmü Alkışlayamam, Bu Bayrak adlı eserleri seslendirmesi ile devam etti.

Daha sonra İlkokul öğrencileri arasında İstiklal Marşını Ezberden Güzel Okuma Yarışması, Ortaokullar arası Mehmet Akif ve İstiklal Marşımız konulu şiir yarışması ve Liseler arası Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı konulu kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere hediyeleri Vali Mehmet Ali Kumbuzoğlu, Milletvekili Hüseyin Altınsoy, Belediye Başkan Vekili Yakup Kadri Perek, Cumhuriyet Başsavcısı Adem Aydemir, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Alpay Arıbaş, Vali Yardımcısı Şeyma Polat Balak, Milli Eğitim Müdürü Metin Alpaslan tarafından verildi.

Vali Mehmet Ali Kumbuzoğlu 5 Eğitim Bölgesinden İstiklal Marşını Ezberden Güzel Okuma Yarışması 1.’incilerine hediyelerini verirken dereceye giren minikleri tebrik etti. Çok güzel bir program izlediklerini kaydeden Vali Kumbuzoğlu; programın hazırlanmasında emeği geçen Aksaray Lisesi öğretmen ve öğrencilerini de kutlayarak başarılarının devamını diledi. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası