banner
Gündem

Başkan Dinçer; ‘Ecdat mirası tarihi eserlerimize sahip çıktık’

PİR ALİ SULTAN TÜRBESİ VE MESCİDİ’NİN RESTORASYON ÇALIŞMASI TAMAMLANMA AŞAMASINA GELDİ Binlerce yıllık tarihiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapan Aksaray’da tarihi eserlerin restorasyonu Konya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü ve..

Başkan Dinçer; ‘Ecdat mirası tarihi eserlerimize sahip çıktık’
banner

PİR ALİ SULTAN TÜRBESİ VE MESCİDİ’NİN RESTORASYON ÇALIŞMASI TAMAMLANMA AŞAMASINA GELDİ

Binlerce yıllık tarihiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapan Aksaray’da tarihi eserlerin restorasyonu Konya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü ve Aksaray Belediyesinin ortak çalışması ile restorasyonu yapılıp gelecek nesillere aktarılması sağlanıyor.

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in göreve gelmesiyle hız kazanan tarihi eserlerin restorasyon çalışmaları arasında yer alan Pir Ali Sultan Türbesi ve Mescid’inde başlayan restorasyon çalışmalarında sona gelindi.

Taşpazar Mahallesi’nde bulunan Pir Ali Sultan Türbesi ve Mescidi’nde başlayan restorasyon çalışmaları kapsamında mezar taşları ve sandukaları da aslına uygun olarak yeniden onarılırken türbenin kubbe ve duvarlarında güçlendirme çalışmaları yapılıyor. Türbe yakınlarında bulunan mescitte kubbe ve duvar güçlendirmeleri tamamlanma aşamasına gelirken türbeyi çevreleyen bahçe duvarı yeniden inşa edildi.

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, yeni dönemde de Aksaray’ın tarihi ve kültürel mirasını koruma adına, tarihi yapılarda restore çalışmalarının süreceğini ve kentin kültür varlıklarına katkı sunulacağını işaret ederek, Pir Ali Sultan Türbesi ve Mescidinde başlayan restore çalışmalarının tamamlanmasından sonra türbenin en özgün halini alacağını bildiren Belediye Başkanı Dinçer, açıklamalarının devamında; “Restore çalışmalarımızla geleceğimize sahip çıkıyor, bu kültür mirasımızı gelecek kuşaklara bırakmak istiyoruz. Şehrimizin önde gelen din âlimlerinden olan Pir Ali Sultanın türbe ve mescidini gün yüzüne çıkıyor. Aslına uygun restore ettiğimiz türbemizde sona geliyoruz” dedi.

Aksaray Belediyesi ve Konya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından projesi çizilen Pir Ali Sultan Türbesi ve Mescidinde restorasyon çalışmalarının kısa süre sonra tamamlanarak ziyarete açılması planlanıyor. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası