Gündem

Bedir Muhtar Cami ve Külliyesi projesinde son rötuşlar yapılıyor

BAŞKAN DİNÇER; “ÖNEMLİ BİR PROJEYİ DAHA KAZANDIRMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ Aksaray’da şehrin ikinci büyük kabristanlığının bulunduğu alana yapılan Bedir Muhtar Cami ve Külliyesi hem ecdat geleneğine sahip çıkıyor hem de külliye..

Bedir Muhtar Cami ve Külliyesi projesinde son rötuşlar yapılıyor
banner

BAŞKAN DİNÇER; “ÖNEMLİ BİR PROJEYİ DAHA KAZANDIRMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ

Aksaray’da şehrin ikinci büyük kabristanlığının bulunduğu alana yapılan Bedir Muhtar Cami ve Külliyesi hem ecdat geleneğine sahip çıkıyor hem de külliye geleneğini yaşatıyor.

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Bedir Muhtar Cami ve Külliye projesinin yapımının tamamlandığını ve kısa süre sonra hizmete açılacağını söyledi. Dinçer,  yaptığı açıklamada,“Bedir Muhtar Mahallesi’nde tarihi dokuyu yaşatarak, şehirleşme estetiği ile tarihi özellikleri aynı düzlemde buluşturduğumuz proje ile hem geçmişimizde var olan külliye kültürünü hem de Aksaray’ımızda yaşamış önemli bir manevi zatın ismini şehrimizde yaşatmış olacağız” diye konuştu.

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, şehrin manevi iklimine kazandırdıkları külliyelerin nesilden nesle miras kalacak şehrin önemli figürleri arasında yer alacağını aktardı.

BEDİR MUHTAR KİMDİR?

Aksaray’ın Şehr-i Suleha olarak anılmasında katkısı olan önemli isimlerden olan Bedir Muhtar II. Kılıçarslan döneminden sonra 1200’lü yıllarda Aksaray’a gelmişlerdir. Bedir Muhtar’ın tam adı kaynaklarda Mevlâna Bedreddin olarak geçmektedir. 1160’lı yıllarda günümüzde Tahran’ın Mahallesi olan Rey’de doğmuş, tefsir, hadis, fıkıh ve şiir alanlarında eserler vermiş bir din alimidir. Bedir Muhtar 1240’lı yıllarda da Aksaray’da vefat etmiştir. (Haber Bülteni)

 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası