Gündem

‘Bu bir başkaldırıdır’

İHH İnsani Yardım Vakfı Aksaray Temsilciliği ve Aksaray Sivil Toplum Platformu üyeleri Filistin ve İsrail arasında yaşanan çatışmalar nedeniyle Filistin’e destek açıklamasında bulundu.  İHH Başkanı Şenol Korkmaz tarafından yapılan açıklamada..

‘Bu bir başkaldırıdır’
banner

İHH İnsani Yardım Vakfı Aksaray Temsilciliği ve Aksaray Sivil Toplum Platformu üyeleri Filistin ve İsrail arasında yaşanan çatışmalar nedeniyle Filistin’e destek açıklamasında bulundu.  İHH Başkanı Şenol Korkmaz tarafından yapılan açıklamada “İşgal değil, başkaldırı” dedi.

 

Son yüzyılda işgal güçlerinin saldırısı sonucu binlerce Filistinlinin şehit edildiğini vurgulayan Korkmaz; “Milyonlarca kadın eşini ve evlatlarını İsrail’in hukuksuz saldırıları sonucunda şehit verdi. Çiftçilerin ekinleri talan edildi. Netanyahu hükümetinin aldığı kararlar doğrultusunda Filistin’de Yahudi olmayan hiçbir sivile yaşam hakkı tanınmadı. Gazze’nin etrafına ördüğü yüksek duvarlar ile son yüzyılın en büyük açık hava hapishanesini inşa etti. İsrailin ‘ölmesinler ama yaşamasınlar da’ diye adlandırdığı ambargo neticesinde yarım milyondan fazla hasta yeterli sağlık hizmeti alamadığı için hayata gözlerini yumdu. İsrail bölgede bulunan bütün ülkelerle siyasi ve ekonomik bir yakınlaşma kurarak kendine bir koruma kalkanı oluşturmaya çalıştı. Aynı zamanda Cenin’de, Shuafat kamplarında, Nablus’ta ve Gazze’de yaptığı katliamları sevinç çığlıklarıyla dünyaya duyurmuştu. Apertheid rejimi israilin alışkanlık haline getirdiği her kutsal gün ve gecede saldırma ve katletme geleneği son yıllarda bir öldürme yarışına dönüşmeye başlamıştı. Artık yeter! Bizler Davos’ta, Mavi Marmara’da ve sonrasında yaşanan tüm süreçte şunu net bir şekilde öğrendik; Yeryüzünde bozgunculuk görevini üstlenmiş olan İsrail, hiçbir uyarıyı, kınamayı ve eleştiriyi dinlemedi. İsrail bürokrasinin, siyasetin, istikrarın ve barışın karşısında bir tutum sergiledi. İsrail her zaman kan, gözyaşı ve baruttan beslendi. Şimdi israilin anlayacağı dilden cevap verme vaktidir. Şunu çok iyi biliyoruz ki bu ateş israilin başlattığı ve bir bumerang etkisiyle kendisini yakacak bir ateştir. Filistinli direniş gurupları israilin vahşi politikalarına karşı sivilleri hiçbir zaman hedef almamış ve sadece askeri unsurlara saldırılarda bulunmuştur. Şunu iyi bilmek gerekir; Gazze yakınlarında konuşlanan tankların, mayınların ve ağır makineli silahların orada ne işi bulunmaktadır? israilin sivil yerleşim bölgesi olarak adlandırdığı bu bölgeler sivil değil, tamamen askerlerin kontrolünde olan ve Filistin’e ait olan topraklardır. Bu bir işgal değildir! Neredeyse bir asırdır pençelerini Filistin topraklarına geçiren apertheid rejimi israilin uyguladığı zulüm ve işgal politikasına karşı bir başkaldırıdır. Bu başkaldırı Rachel Corie’nin, Muhammed Durra’nın, Ahmet Yasin’in, Mavi Marmara şehitlerinin ve israilin acımasızca katlettiği tüm şehitlerin bitmeyen hesabıdır. İsrail son günlerde Nablus, Cenin, Gazze ve Filistin’in tüm bölgelerine karşı uyguladığı bu kafatasçı rejim artık yıkılmaya mahkumdur. Filistin içerisinde direniş gösteren tüm kardeşlerimize buradan desteklerimizi gönderiyoruz. Özgür Filistin’de buluşabilmek ve özgür Mescid-i Aksa’da tekrar görüşebilmek üzere dualarımızı gönderiyoruz” dedi. (Haber Bülteni)

 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası