Gündem

Dr. Karakaya öldürülmesinin yıl dönümünde anıldı

Hekim Birliği Aksaray İl Temsilcisi Dr. Mustafa Kürşat Özkök, görevi sırasında katledilen Dr. Ekrem Karakaya’nın öldürülmesinin yıl dönümünde yaptığı basın açıklamasında acılarının ilk günkü gibi taze olduğunu söyledi. Karakaya’nın bir..

Dr. Karakaya öldürülmesinin  yıl dönümünde anıldı
banner

Hekim Birliği Aksaray İl Temsilcisi Dr. Mustafa Kürşat Özkök, görevi sırasında katledilen Dr. Ekrem Karakaya’nın öldürülmesinin yıl dönümünde yaptığı basın açıklamasında acılarının ilk günkü gibi taze olduğunu söyledi.

Karakaya’nın bir yıl önce canice hayattan koparıldığını söyleyen Özkök, meslekleri başında hayatını kaybeden doktorları sevgi, saygı ve minnetle andıklarını ifade etti. Özkök yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Doç. Dr. Edip Uğurcan Kürklü-1988, Prof. Dr. Necip Göksel Kalaycı-2005, Dr. Ali Menekşe-2008, Op. Dr. Ersin Arslan-2012, Op. Dr. Aynur Dağdemir-2015, Op. Dr. Kamil Furtun-2015, Dr. Hüseyin Ağır-2016, Prof. Dr. Sait Berilgen-2017, Uzm. Dr. Fikret Hacıosman-2018 Hemşire Ömür Erez-2022’de kamu kurumlarında canice katledildiler. Kaybettiğimiz meslek şehitlerimiz sabah evlerinden bir daha geri dönemeyeceklerini bilmeden ayrılmışlardı. Ülkemizde hekimler ve sağlık profesyonelleri aldıkları zorlu ve ağır eğitimin karşılığında gereken saygı ve özlük haklarını alamadıkları gibi;  aşırı iş yoğunluğu, düşük maaş ve nöbet ücretleri başta olmak üzere pek çok motivasyon düşürücü etkenin yanı sıra bir de iş ortamlarında can güvenliğini düşünmek zorunda kalmaktadırlar. Ülkemizde maalesef çalıştığımız kurumlar tarafından can güvenliğimiz sağlanamıyor, bu sebeple sağlık çalışanlarının akşam evlerine sağ salim dönebileceklerinin garantisi de yoktur. Geçen yıl tam da bugün ülkemiz, meslektaşımız kardiyolog Ekrem Karakaya’nın Konya Şehir Hastanesinde görevi başında hasta muayene ederken canice katledilmesiyle sarsılmıştır. Bu korkunç olay, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının karşılaştığı şiddet sorununun en acı örneğidir ve tüm toplum için büyük bir endişe kaynağı olmalıdır. Doktor Ekrem Karakaya, mesleğine olan sevgisi ve özverisiyle tanınan bir hekimdi. Hastalarına şefkatle yaklaşan ve kendini onların sağlığına adamış bir doktor olarak bilinirdi. Ancak, bir yıl önce yaşanan olayda, bir hasta yakını tarafından yapılan saldırı sonucunda hayatını kaybetti.Bu kabul edilemez acı olay, hekimlerin/sağlık profesyonellerinin güvenliği ve sağlık hizmetlerinin kesintisiz sürdürülmesi açısından büyük bir tehdittir.”

Anma töreniyle temel amaçlarının toplumun tüm kesimlerini, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının güvenliğini ve saygınlığını korumak için ortak bir çaba göstermeye çağırmak olduğunu söyleyen Özkök, “Hekimler ve sağlık profesyonelleri, insan hayatını kurtarma ve iyileştirme misyonunu yerine getirmek için gece gündüz çalışmaktadır. Kendimizi güvende hissetmek ve mesleğimizi güvenle icra etmek en temel hakkımızdır. Bu vesileyle, olayın yıldönümünde Doktor Ekrem Karakaya’yı bir kez daha saygı ve rahmetle anarken, “şiddetin her türüne karşı sıfır tolerans” ilkesinin benimsenmesini talep ediyoruz. Sağlık profesyonellerine yönelik şiddetin sona erdirilmesi için toplumun tüm kesimlerini, sağlık kurumlarını; Sağlık Bakanlığını ve tüm yetkilileri birlikte hareket etmeye çağırıyoruz. Sağlık hizmetlerinde güvenliğini sağlamak için önlemlerin artırılması, bu konuda farkındalığın artması için şiddetin kabul edilemeyeceğini topluma anlatmak hepimizin öncelikli görevi olmalıdır. Caydırıcı ve etkin yasal önlemler hem siyasiler  hem de basın tarafından şiddeti kınayan ve affedilmeyeceğini vurgulayan söylemler ile mevcut yasaların etkili şekilde uygulanmasının yanı sıra sağlık kurumlarına/ hastanelere girişte etkin güvenlik önlemlerinin eksiksiz uygulanması temel taleplerimizdendir. Yaşatırken yaşamak en insani hakkımızdır ”diye konuştu. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası