Gündem

Göçmen flamingolar kuluçka öncesi eşleşme için Mamasın Barajında

Tuz Gölü’ndeki flamingoların en önemli beslenme aynı zamanda eşleşme bölgesi olarak seçtiği Mamasın Barajı bugünlerde özel misafirlerini ağırlamaya devam ediyor. Gruplar halinde Mamasın Barajına gelen allı turnalar sesleri ve kanat..

Göçmen flamingolar kuluçka öncesi eşleşme için Mamasın Barajında
banner

Tuz Gölü’ndeki flamingoların en önemli beslenme aynı zamanda eşleşme bölgesi olarak seçtiği Mamasın Barajı bugünlerde özel misafirlerini ağırlamaya devam ediyor. Gruplar halinde Mamasın Barajına gelen allı turnalar sesleri ve kanat çırpışları ile görsel şölen oluşturuyorlar.

Tuz Gölü’nü üreme alanı olarak seçen flamingoların Mamasın Barajı ve çevre gölleri beslenme alanı olarak kullandığını belirten Doğaya Kuş Bakışı Derneği Başkanı Fahri Tunç, her yıl binlerce göçmen flamingonun kuluçka öncesi Aksaray’daki sulak alanlarda eşleştiğini söyledi.

Nisan ayının sonlarına doğru Tuz Gölü havzasına gruplar halinde gelen flamingoların burada kuluçkaya yattığını ifade eden Tunç yaptığı açıklamada her yıl binlerce yavrunun Tuz Gölünde beslenip büyüdüğünü ardından sonbaharda göç ettiğini kaydetti.

BU YIL 13-15 BİNE YAKIN FLAMİNGO YAVRUMUZ OLACAK

Yaptıkları gözlemlerde 2024 yılında flamingoların 13 ila 15 bin yavru popülasyonuna ulaşılacağını beklediklerini kaydeden Tunç, “İzmir, Antalya gibi sıcak bölgelerden Tuz Gölü havzasında gelen flamingolar üreme ve beslenme için Tuz Gölü’ne yakın sulak alanları seçiyor. Mamasın Barajı bunlardan bir tanesi. Buradan da kuluçka merkezi olan Tuz Gölü içlerine geliyorlar. Bu süreçten sonra yine Tuz Gölü içerisinde hareket eden flamingolar bizim kreş bölgeleri olarak adlandırdığımız yavrularını büyütme ve beslenme alanlarına gidiyorlar”

‘HAFTALIK GÖZLEMLER YAPIYORUZ’

Doğaya Kuş Bakışı Derneği olarak flamingolarla ilgili haftalık gözlemler yaptıklarını anlatan Tunç; 2022 yılında 8 bin 700 olan yavru sayısının 2023 yılında 11 bin 500’e ulaştığını kaydetti.

Yaptıkları gözlemlere göre bu yıl büyük bir kuluçka dönemi beklediklerini ifade eden Tunç, “ 2024 yılı için 13 bin ila 15 bin arasında bir yavru popülasyonu oluşabilir. Biz doğa gönüllüleri ve Doğaya Kuş Bakışı Derneği olarak flamingoları gözetleyip, koruyup bölgeden sağ salim ayrılması için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Tunç; Tuz Gölünün korunaklı bir alan olması ve besin kaynaklarının burada bolca bulunmasından dolayı halk arasında allı turna olarak adlandırılan flamingoların burasını üreme ve beslenme alanı olarak seçtiğini kaydetti.(Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası