banner
Gündem

İhracatta 58 ili geride bıraktık

AKSARAY 1 MİLYAR 605 MİLYON DOLAR İLE İHRACATTA TÜRKİYE 23’ÜNCÜSÜ OLDUK Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan 2023 yılı ihracat verilerine göre Aksaray,  merkezleri başka illerde olan firmalar bazında 148,6 Milyon Dolar..

İhracatta 58 ili geride bıraktık
banner

AKSARAY 1 MİLYAR 605 MİLYON DOLAR İLE İHRACATTA TÜRKİYE 23’ÜNCÜSÜ OLDUK

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan 2023 yılı ihracat verilerine göre Aksaray,  merkezleri başka illerde olan firmalar bazında 148,6 Milyon Dolar ihracat yaparken, üretim yerlerinin illere dağıtıldığı ihracat rakamları verilerinde ise 1 Milyar 605 Milyon Dolar ihracat rakamı ile Türkiye 23.’sü olarak 58 ili geride bıraktı.

Türkiye’nin yüzüncü yılında Aksaray’ın rekor kırdığını belirten Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Koçaş; “Ticaret Bakanlığımız tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan ihracat verileri kapsamında Aksaray’ımız tarihi bir rekora imza atarak 1 Milyar 605 Milyon Dolar ihracata ulaşarak Türkiye 23.’sü olmuştur.  Önceki yıllarda sadece illerin ihracat rakamları merkezleri başka illerde olan firmalar dahil edilmeden açıklanıyor iken Ticaret Bakanlığımız ilk defa bu yıl firmaların üretim yaptıkları yerlerdeki ihracat rakamlarını üretim yapılan illerde gösteren verileri paylaşmıştır. Bugün ilimizde üretim yapan Dünya’nın ve ülkemizin en gözde markaları arasında olan Mercedes, Sütaş, Colin’s, Brissa, Doğuş Çay gibi firmalarımızın ihracatları merkez illerde gösteriliyor ve Aksaray ihracatına yansımıyordu. Yeni açıklanan verilerde artık bu firmalarımızın da ihracatları Aksaray’dan gösterilecektir.  Bu firmalarımızın ihracat rakamlarının da ilimiz ihracat rakamlarına dahil edilmesi ile Aksaray 58 ili geride bırakarak ülkemizin 23.’sü olma gururunu tüm şehrimize yansıtmıştır. 2022 yılında 1 Milyar 431 Milyon Dolar olan ihracatımız 2023 yılında yüzde 12.2 büyüme ile 1 Milyar 605 Milyon Dolar olarak gerçekleşmiştir. İnşallah 2024 yılının Türkiye’nin yılı olacağına inanarak hedefimizi 2 Milyar Dolar ihracat olacağını belirtiyor, şehrimize bu gururu yaşatan tüm ihracatçı firmalarımıza teşekkür ediyoruz” dedi. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası