Gündem

İletişim Başkanlığından dezenformasyon bülteni

Başkanlığımız, Dezenformasyonla Mücadele Merkezince hazırlanan ve dezenformasyon içeren haberlerin gerçeğine işaret edildiği 7 Haziran 2023 tarihli Dezenformasyon Bülteni yayımlandı. Bültende, bazı basın yayın organlarında yer alan ve sosyal medya hesaplarından paylaşılan..

İletişim Başkanlığından dezenformasyon bülteni
banner

Başkanlığımız, Dezenformasyonla Mücadele Merkezince hazırlanan ve dezenformasyon içeren haberlerin gerçeğine işaret edildiği 7 Haziran 2023 tarihli Dezenformasyon Bülteni yayımlandı.

Bültende, bazı basın yayın organlarında yer alan ve sosyal medya hesaplarından paylaşılan “Depremzedelerin ertelenen elektrik faturaları, toplu şekilde gönderilerek ödenmesi isteniyor” iddiasının doğru olmadığı vurgulandı.

21 Mart 2023 tarihli ve 32139 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 6974 sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’nın tamamıyla Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerindeki az hasarlı ve hasarsız meskenlerdeki elektrik tüketicilerine yönelik ilgili tedarik şirketleri tarafından gerçekleştirilen tahakkuk ve tahsilat işlemlerinin, 31 Mayıs 2023 tarihine kadar ertelendiği anımsatılan bültende, şu bilgilere yer verildi:”Bahsi geçen deprem bölgelerinde yaşayan depremzedelerin ertelenen fatura bedellerinin, 2023 yılı Haziran ayı fatura döneminden itibaren gecikme zammı olmaksızın eşit taksitlerle 6 ayda tahsil edilmesine karar verilmiştir. Ayrıca Cumhurbaşkanı kararı ile afet bölgesinde yer alan, depremde yıkılan, ağır veya orta hasarlı konut ve iş yerlerinin geçmişe dönük elektrik ve doğal gaz borçları silinmiştir. Silinen fatura borçlarına yönelik dava ve icra takipleri de kaldırılmıştır.”

“Sivas’ta dağlık olmayan yere tünel yapılıyor” iddiasının yalanlandığı bültende, şunlar kaydedildi:”Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafın Sivas’ın Kangal ile Ulaş ilçeleri arasında iki tüp şeklinde yapımı devam eden 1567 metre uzunluğundaki Yağdonduran Tüneli’ne ait olduğu belirlenmiştir. Yüzde 85 oranında yapımı tamamlanan ve Ekim 2023’te faaliyete geçmesi öngörülen tünel, iddia edildiği gibi düz bir güzergahta değil, dağlık bir alanda inşa edilmektedir. Tünelin valilik tarafından yukarıdan çekilen görüntülerinde de dağlık alanda inşa edildiği görülmektedir. Özellikle kış aylarında tipinin ve kar yağışının etkili olduğu bölgede, Yağdonduran Tüneli’nin hizmete girmesiyle vatandaşlar daha güvenli ve konforlu biçimde seyahat edebilecek.”

‘PROVOKATİF PAYLAŞIMLARA İTİBAR EDİLMEMELİ’

Bültende, Türkiye’de kaydedildiği iddia edilerek sosyal medyada paylaşılan “çirkin görüntüler”in de dezenformasyon içerdiği belirtildi.

“Marketteki iğrenç taciz saniye saniye kameraya yansıdı” başlığıyla daha önce yayımlanan bir haber kupürünün paylaşıldığı bültende, “İddiaya konu görüntülerin, Aralık 2018’de Almanya’da kaydedildiği ve Türkiye’deki birçok basın yayın organında da haberlere konu olduğu tespit edilmiştir. Sosyal medyada toplumsal huzur ve düzeni bozmaya yönelik yapılan provokatif paylaşımlara itibar edilmemelidir.” açıklamasına yer verildi.

“Türkiye’nin Schengen vizesi başvurularında aldığı ret oranı, Rusya’nın 5 katına çıktı” iddiasının doğru olmadığı bildirilen bültende, “schengenvisainfo.com” verileri incelendiğinde 2022’de Türkiye’nin Schengen vizesinden aldığı ret oranının yüzde 15,5 olduğu, Rusya’nın ise ret oranının yüzde 10 olduğunun görüldüğü kaydedildi.

Ayrıca Türkiye’nin vize ret oranının, güncel olarak yüzde 15,38 oranla dünya ortalaması olan yüzde 17,9’dan daha düşük seviyede olduğu belirtildi.

‘SEÇİMDEN SONRA VATANDAŞA BEDAVA HALI DAĞITILDI’ İDDİASI

Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan “Seçimden sonra vatandaşa bedava halı dağıtıldı” iddiasının da yalanlandığı bültende, “Bahse konu görüntülerin 23 Aralık 2022’de Kocaeli’nin Körfez ilçesinde bir mağazanın ücretsiz 100 adet halı dağıtımı sırasında çekildiği tespit edilmiştir. 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi sonrasında, eski tarihli görüntülerin yeni tarihli görüntüler gibi sosyal medyada dolaşıma sokulduğu görülmektedir. Bu örnekteki gibi dezenformasyon içeren paylaşımlara itibar edilmemelidir.” ifadesi kullanıldı.

‘TÜRK HAVA YOLLARI KATAR’A SATILDI’ İDDİASI

“Türk Hava Yolları Katar’a satıldı” iddiasının doğru olmadığı belirtilen bültende, Türk Hava Yolları’nın herhangi bir şirket ya da ülkeye satışının söz konusu olmadığı, asılsız iddialara itibar edilmemesi istendi.

‘BOTAŞ, TÜRK HAVA YOLLARI VE  DEVLET DEMİRYOLLARI SATILACAK’ İDDİASI

“BOTAŞ, Türk Hava Yolları ve Devlet Demiryolları satılacak” iddiasına ilişkin ise bültende, “Bahse konu kuruluşların herhangi bir ülke veya şirkete satışı söz konusu değildir. Türkiye’nin enerji ve ulaştırma sektörlerinde uluslararası saygınlığa sahip şirketleri hakkında yapılan asılsız ve spekülatif açıklamalara itibar edilmemelidir.” bilgisi verildi.

‘KAÇAK AFGAN ÇOBAN, DİĞER ÇOBAN VE EV SAHİPLERİNİ ÖLDÜRDÜ’ İDDİASI

Bültende, sosyal medyada paylaşılan, “Kaçak Afgan çoban, diğer çoban ve ev sahiplerini öldürdü” iddiası yalanlandı.

İddiaya konu görüntülerin, 24 Ocak 2023’te Ağrı’nın Eleşkirt ilçesine bağlı Değirmenoluğu köyündeki bir olaya ait olduğu belirtilen bültende, olayda 3 kişinin cesedinin bulunduğu, yapılan incelemeler neticesinde ev sahibinin eşini ve çobanını öldürdükten sonra intihar ettiğinin belirlendiği kaydedildi.

‘AK PARTİ’YE OY VEREN DEPREMZEDELERE ÖDEME YAPILDI’ İDDİASI

Bültende, bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan ve haberleşme uygulamalarından dolaşıma sokulan, “AK Parti’ye oy veren depremzedelere kişi başı 70-80 bin lira ödeme yapıldı” iddiası yalanlandı.

28 Mayıs’taki Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turunun, tüm aşamalarıyla şeffaf ve demokratik bir ortamda, yüksek bir katılımla gerçekleştiğine yer verilen bültende, herhangi bir siyasi partinin “para karşılığında” oy almasının söz konusu olmadığı vurgulandı. Bültende, Yüksek Seçim Kurulu’nun açıkladığı resmî seçim sonuçlarını manipüle etmeye yönelik iddialara itibar edilmemesi çağrısı yapıldı.

EMİNE ERDOĞAN, RIDVAN DİLMEN’E, ‘SEN ÇEKİL ORADAN, SİZ YANLIŞ YAPTINIZ’ DEDİ’ İDDİASI

Sosyal medyada paylaşılan bazı görüntülerde, “Emine Erdoğan, Rıdvan Dilmen’e, ‘Sen çekil oradan, siz yanlış yaptınız’ dedi” iddiasının doğru olmadığı belirtilen bültende, şu ifadeler kullanıldı:

“Görüntüler incelendiğinde, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın, ‘Siz yanlış yaptınız’ demediği, ‘Sizi yalnız alalım’ dediği açık bir şekilde duyulmaktadır. İddiaya konu diyalogla ilgili açıklamada bulunan Rıdvan Dilmen de Sayın Emine Erdoğan’ın kendisine, ‘Mesut Özil ile yalnız çekilin önce, sonra birlikte çekilirsiniz’ dediğini ifade etmiştir. İddiaların asılsız olduğunu dile getiren Dilmen açıklamasında, ‘Yanlış yaptınız’ demedi, ‘Yalnız çekilin’ dedi. Allah aşkına Emine Hanım hiç kimseye bu üslupta konuşmaz ki’ ifadelerini kullanmıştır.” (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası