banner
Gündem

‘İmar planı revizyonu ile ada ve parsel bazlı kentsel dönüşümün önünü açtık’

 Aksaray Belediyesi İmar Müdürlüğü, imar planı revizyonu üzerinde imar plan hükümlerini hazırladığını açıkladı. Yapılan değişiklik Aksaray Belediyesi Meclisinde onaylandı Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Aksaray’ı güvenli ve dirençli şehirlerarasında dâhil..

‘İmar planı revizyonu ile ada ve parsel bazlı kentsel dönüşümün önünü açtık’
banner

 Aksaray Belediyesi İmar Müdürlüğü, imar planı revizyonu üzerinde imar plan hükümlerini hazırladığını açıkladı. Yapılan değişiklik Aksaray Belediyesi Meclisinde onaylandı

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Aksaray’ı güvenli ve dirençli şehirlerarasında dâhil etmek için imar plan hükümlerinde yaptıkları değişiklikler; şehirde ada ve parsel bazlı kentsel dönüşümlerin önünü açtığını ve arsa sahiplerine birçok avantaj sağladığını söyledi.

Dinçer, meclis kararı alınarak onaylanan yeni imar planının serbest kat uygulamasındaki aksaklıkları ortadan kaldırdığı gibi afet riski taşıyan yapıların yerinde dönüşümünü destekleyen bir uygulamayı hayata geçirdiklerini söyledi. Yeni imar plan notunda Aksaray’da ada ve parsel bazlı kentsel dönüşümlerin önünün açıldığını sözlerine ekleyen Dinçer, afet riski taşıyan yapılar yerine dirençli yapıların inşa edilmesinin bu uygulama ile teşvik edildiğini vurguladı. Bu uygulama ile riskli yapıların bulunduğu parsellerde emsal ve kat artışının ön görüldüğünü bildirdi.

AFET RİSKİ TAŞIMAYAN BİNALAR YAPILACAK

Belediye Başkanı Dinçer, Hamidiye Kentsel Dönüşüm Projesinde rezerv alanı olarak belirlenen alanda riskli binaların ortadan kaldırılarak yerine 270 konut bağımsız birim, 178 ticaret bağımsız birim ve 126 ofis bağımsız birimin hayata geçirileceğini ve şehir merkezinin afet riski taşımayan yapıya dönüşeceğini belirtti.

‘RİSKLİ YAPILARIN 61 ADETİ İSE YIKIMLA İLE ORTADAN KALDIRILDI’

Aksaray Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’nün şehirde riskli yapıları tespit etmek için çalışma yürüttüğünü aktaran Başkan Dinçer, “Şehrimizin dirençli ve güvenli şehirlerarasında yer alması için kentsel dönüşüm olmazsa olmaz. Kentsel Dönüşüm birimimiz bu konuda titiz bir çalışma yürütüyor. Şehir genelinde bugüne kadar 75 adet riskli yapı tespiti yaptı ve tespit çalışmalarını halen sürdürüyor. Riskli yapıların 61 adeti ise yıkımla ile ortadan kaldırıldı. Aldığımız kararlar aslında, kentteki riskli alanların ya da riskli yapıların belirlenip ortadan kaldırılmasını, yerine sağlam ve imara uygun yeni yapıların yapılmasına olanak sağlıyor” dedi.

‘YENİ KENTSEL DÖNÜŞÜM MODELİ AKSARAY’DA BAŞARI İLE UYGULANDI’

Arsa sahipleri ile vatandaşları mağdur etmeyen yeni kentsel dönüşüm modelinin Aksaray’da başarı ile uygulandığının altını çizen Belediye Başkanı Dinçer, “Yeni imar uygulamamız şehrimizin birçok noktasında yeni yapılar inşa edilmesine yol açtı. Riskli binaların yıkılıp yeniden yapılmasının teşvik edilmesi amacıyla hazırlanan imar planı revizyonumuz, parsel sahiplerine hak kaybı olmaksızın binalarını dönüştürmesini mümkün hale getirmiştir” şeklinde konuştu. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası