banner
Gündem

‘Şehrimizin kültürel miraslarına sahip çıkacağız’

DİNÇER: ‘RESTORASYON ÇALIŞMALARIMIZ KALDIĞI YERDEN DEVAM EDECEK’ Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, yeni dönemde de Aksaray’ın tarihi ve kültürel mirasını koruma adına, tarihi yapılarda restore çalışmalarının süreceğini ve kentin kültür..

‘Şehrimizin kültürel miraslarına sahip çıkacağız’
banner

DİNÇER: ‘RESTORASYON ÇALIŞMALARIMIZ KALDIĞI YERDEN DEVAM EDECEK’

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, yeni dönemde de Aksaray’ın tarihi ve kültürel mirasını koruma adına, tarihi yapılarda restore çalışmalarının süreceğini ve kentin kültür varlıklarına katkı sunulacağını söyledi.  Aksaray Belediyesi ve Konya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından Taşpazar Mahallesi’nde bulunan Pir Ali Sultan Türbesi ve Mescidi’nde başlayan restorasyon çalışmalarında sona yaklaşıldı. Dinçer, son 5 yılda şehir genelinde birçok tarihi yapının restore edilerek yenilendiğini söyledi. Restorasyon çalışmalarından biri olan Pir Ali Sultan Türbesi ve Mescidi’nin aslına uygun hale getirilerek koruma altına alındığını ifade etti.  Daha önce mülkiyet sorunu nedeniyle restore çalışmasında yaşanan gecikmeler üzerine harekete geçtiklerini aktaran Dinçer, Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile yaptıkları görüşmeler neticesinde kamulaştırma yoluyla mülkiyet sorununu çözüme kavuşturduklarını aktardı. Aksaray Belediyesi ve Konya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından projesi çizilen Pir Ali Sultan Türbesi ve Mescidi’nde geçtiğimiz yıllarda restore çalışması başlatıldı. Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Pir Ali Sultan Türbe ve Mescidi’nde çalışmaların planlı bir şekilde sürdüğünü tarihi yapının aslına uygun hale dönüşeceğini söyledi. Şehir genelinde restore çalışmalarının yeni dönemde de süreceğini bildiren Dinçer, “Şehrimizin kültürel mirasımızı yansıtan tarihi yapıları korumak ve gelecek nesillere aktarmak için yaptığımız restorasyon projeleri devam edecek. Tarihi yapıların restore edilmesi kent kimliğini ortaya çıkardığı biliyoruz. Şehir merkezimizde hiçbir tarihi yapının atıl kalmasını istemiyoruz ve çalışmalarımız bu minvalde sürecek” diye konuştu. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası