banner
Gündem

Türkiye’nin ilk astronotu Gezeravcı deneyimlerini bilim festivalinde paylaştı

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı Festivalin son gününe damgasını vurdu. Tacin Mahallesi Bilim Merkezi arkasındaki alanda gerçekleştirilen festivalde Aksaraylılarla buluşan Gezeravcı Türkiye’nin uzay yolundaki adımları ve gelişmeleri hakkında bilgiler vererek..

Türkiye’nin ilk astronotu Gezeravcı  deneyimlerini bilim festivalinde paylaştı
banner

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı Festivalin son gününe damgasını vurdu. Tacin Mahallesi Bilim Merkezi arkasındaki alanda gerçekleştirilen festivalde Aksaraylılarla buluşan Gezeravcı Türkiye’nin uzay yolundaki adımları ve gelişmeleri hakkında bilgiler vererek uzaydaki yaşantıyı ve uzay eğitimlerini, deneylerini aktardı.

‘ALPER GEZERAVCI’NIN KATILIMI

HEYECANIMIZA HEYECAN KATTI’

Vali Mehmet Ali Kumbuzoğlu’da festivale katılımlarından dolayı Alper Gezeravcı’ya teşekkür ederek, “Aksaray’da zaten gençlerden çocuklardan yaşlısına kadar bilime karşı uzaya karşı gelişmelere karşı teknolojiye karşı çok farklı bir heyecanları var istekleri var. Bu noktada Belediye Başkanımızı da tebrik ediyorum Bilim Merkezimizde görev sürecim boyunca aktif olarak kullanıldığını görüyorum. Bu festival ve ilk astronotumuz Alper Gezeravcı’nın katılımı heyecanımıza heyecan kattı” dedi.  

 ‘GENÇLERİMİZİN HER ZAMAN

YANLARINDA OLACAĞIZ’

Festival alanında toplanan kalabalığa seslenen Alper Gezeravcı, gençler ve öğrencilerin çok şanslı olduğunu, çünkü uzayla ilgili hayallerinin gerçek olması için ihtiyaç duydukları her şeyin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından önlerine serildiğini ifade etti. Gezeravcı açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı: ‘’ Sevgili kardeşlerim ayaklarınıza sağlık hoş geldiniz. Eğitim öğretim sınavlarını tamamlamış öğrenci kardeşlerimiz var inşallah sınavlarda iyi geçmiştir. Sınav sonuçlarının neticesinde gönlünüze göre hayalinizden geçtiği alanlara ulaşacak şekilde tercih yapacak puanlar almanızı diliyorum. Uzay yolculuğumuzda Türkiye Cumhuriyeti devletinin güçlü iradesiyle gelecekte hayallerine sınır koymalarına gerektirmeyecek şekilde ilham alacakları bir hikayenin sadece başlangıç noktasını yaptık. Sevgili genç kardeşlerim bugün burada duyacaklarınız ilerleyen süreçte altına sizlerin de imzanızı atacağınız bir yolun sadece başlangıcıdır. Türkiye Cumhuriyeti olarak geçtiğimiz 15-20 yıllık süreçte zaten havacılık ve uzay alanında yaptığımız işler dünyada ses getirmeye başlamıştı. Dünyanın en genç hava ajansına sahip olmamıza rağmen 2 yıllık süreç içerisinde 10 Hedef oluşturduk. Benim öğrencilik yıllarımda uzay konusunda hayallerim olmuyor ve boynum bükülüyordu. Çünkü benim zihnimde o güne kadar uzaya insanlı erişim ve Astronot olmak başka ülkelerin başka milletlerin Hayal dünyasında olabilecek bir konuydu. Dolayısıyla başka milletlerin çocuklarına ait olduğunu düşündüğüm bir hayalin peşinde koşma çabasına hiçbir zaman girmedim. Genç kardeşlerim gelecekte ülkelerin en büyük problemleri ekonomiden geleceğe yönelik kaygılarıdır. Biz genç nufüsa sahip bir ülkeyiz, yaşınızın küçük olması bir şey üretmemizi engel değildir. Uzay yolculuğumuzun hepinize ilham vermesi gerekiyor. Uzay yolculuğu eğitimleri için ilk olarak Amerika’da NASA’nın merkezinin olduğu şehre ulaştık. Burada onların kapsamında planlı teorik eğitimlere başladık. Uzay yolculuğumuzdan önce isimlerimiz Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından İstanbul’da 29 Nisan 2023’te gerçekleşen TEKNOFEST’te halkımızla paylaşıldı. 24 saatliğine eğitimimize ara verip tekrardan Türkiye’ye geldik ve bu tören’e katıldık. Eğitimlerin ve gerekli şartların tamamlanmasının ardından roketin üzerindeki kapsülle fırlatma gerçekleşti. Uzayda eriştiğimiz yer Uluslararası Uzay İstasyonu 2000 yılında insanlı uzay faaliyetine başlamış ve 24 senedir kesintisiz içerisinde hiç insan eksik olmadan faaliyetlerine devam ediyor. Orada 13 deney yaptık. Rastgele deneyler yapılmadı. Tuz Gölü’nde yetiştirilen endemik bir bitkinin uyumunu gözlemledik. Üzerinde çalıştığımız bir diğer deney ise kanser tedavisinde gerçekleştir ile bilecek tedavi yöntemi için deney gerçekleştirdik” dedi.

‘BİZ İNSANINI UZAYA GÖNDERE BİLEN

20 ÜLKEDEN BİRİ OLABİLDİK’

Gezeravcı, “Önümüzdeki yıllarda ülkemiz artık başka topraklardan değil, kendi topraklarımızdan ve kendi kontrolümüzde olan, bizi yönettiğimiz başka noktalardan kendi uydularımızı fırlatmaya başlayacak.Ülkemiz birçok farklı noktadan dünyayı gözlemlemek ve evlerimizde kullandığımız televizyonlara yayınları ulaştırmak için uzaya uydu gönderiyor. Bugüne kadar bilim insanlarımız bu uyduları yaparken yurt dışında bu işleri yapan ve bilen kurumlarla işbirliği yapıyor ve uyduları birlikte üretiyordu. Ama bu yıl siz yaz tatilinizdeyken Türkiye’mizin uzaya gönderilecek uydusu, tıpkı sizler gibi sadece bu ülkenin çocuklarından oluşan mühendisler tarafından yapılmış bir uydu olacak. Kendi evimizde yapılmış bir uydu. Bu uydu uzaya giderek bizi dünyada kendi uydusunu yapan 11’inci ülke yapacak. Bu çok önemli bir gelişme” dedi.

 

‘İLK ASTRONOTUMUZ TARİHE

İSMİNİ ALTIN HARFLERLE YAZDIRDI’

Gezeravcı’nın Bilim Festivaline katılmasından memnuniyet duyduklarını belirten Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer ise, “İlk astronotumuz olan Alper Gezeravcı, bizi kırmayarak buraya geldikleri için kendisine bir kez daha teşekkür ediyoruz. Gerçekten çok önemli bir tecrübe ve çok önemli bir vizyon. Sayın Cumhurbaşkanımızın çizmiş olduğu Hedef doğrultusunda Türk milleti adına Türk insan adına uzaya yolculuk yapmış ilk insanımız tarihe ismini altın harflerle yazdırmış ve bu vesileyle kendisini bir kez daha tebrik ediyoruz. Allah razı olsun Cenabı Allah sayılarını arttırsın diyoruz. Sayın Alper gezeravcı, zaten yaptığı uzay yolculuğunda çok güzel bir vizyon çizdi.  Çocuklarımız ve gençlerimiz Alper abilerini örnek alarak İnşallah ilerleyen zamanlarda yeni astronotların buradan çıkmasını hep birlikte umut ediyoruz. Bu yolda yürümek isteyen gençlerimizi destekleyeceğimiz de tekrar belirtmek istiyorum. Bilim festivalimize katılımlarından dolayı sayın Alper Gezeravcı’ya teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Dinleyenlerin sorularını yanıtlayan Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, sahnede Vali Mehmet Ali Kumbuzoğlu, Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer ve dinleyicilerle özçekim yaptı. Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer ve Vali Mehmet Ali Kumbuzoğlu Alper Gezeravcı’ya hediye takdiminde bulundu. Festival alanını gezen Alper Gezeravcı, estivali düzenleyen Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’i tebrik etti.  (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası