Gündem

Yaldır, ‘Bölgesel meslek liseleri kurulmalıdır’

Aksaray Milletvekili Turan Yaldır, TBMM kürsüsünden ‘Beyin Göçü’ ve mesleki eğitim ile ilgili sorunları gündeme getirdi. Beyin göçünü bir milli güvenlik sorunu olarak nitelendiren Turan Yaldır; “Meslek Lisesi Memleket Meselesi”..

Yaldır, ‘Bölgesel meslek liseleri kurulmalıdır’
banner

Aksaray Milletvekili Turan Yaldır, TBMM kürsüsünden ‘Beyin Göçü’ ve mesleki eğitim ile ilgili sorunları gündeme getirdi. Beyin göçünü bir milli güvenlik sorunu olarak nitelendiren Turan Yaldır; “Meslek Lisesi Memleket Meselesi” söylemiyle mesleki eğitime verdiği öneme vurgu yaptı.

Yaldır mecliste yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Devletimiz ve milletimiz açısından hayati öneme sahip bir diğer husus da eğitim planlaması ve gençlerimizin geleceğidir. Üzülerek ifade ediyorum ki gençlerimiz ülke geleceğinden ümidi kesmiş durumdalar. Büyük emeklerle yetiştirilen, en zeki, en çalışkan ve en üretken gençlerimizi kaybediyoruz. Henüz lise çağındaki gençlerimiz dahi yurt dışında gelecek hayali kuruyorlar. Beyin göçünü durdurup, tersine beyin göçünün başlatılması, piyasadaki ara eleman açığının kapatılması ve nitelikli eğitim ancak doğru planlanmış bir eğitim sistemi ile mümkündür. AK Parti iktidarın 21 yıllık eğitim karnesine baktığımızda sınıfta kaldıkları açıkça görülmektedir. Mesleki eğitimin yetersizliği her genci üniversite okumaya mecbur ettiği gibi birçok iş kolunda da ara eleman bulunamamasına sebep oldu. Esnaflarımız ve zanaatkârlarımız kalifiye eleman bulmakta zorlanıyor. Bu sebeple bazı meslekler bitmeye yüz tuttuğu gibi bazı meslekleri de sığınmacılara kaptırmış durumdayız. Mesleklerimizi ve zanaatlarımızı korumak adına, gençlerimizin geleceğe daha umutla bakmasını sağlayacak tıpkı üniversite kampüsleri gibi Bölgesel Meslek Lisesi Kampüslerinin eğitim sistemimize kazandırılması artık bir zorunluluktur. Mesleki eğitim için gereken teknolojik dersliklerden, laboratuvarlara, deney odalarından, uygulamalı eğitim atölyelerine, barınma ve beslenme imkanlarına, sosyal yaşam alanlarına kadar tam donanımlı Bu kampüslerde kaliteli mesleki eğitimlerini tamamlayan gençlerimiz böylelikle iş hayatına hem daha erken yaşlarda başlayacak hem de geçerli bir meslek sahibi olacaklardır. Bugün iyi bir kaynak ustası 30 bin tl maaş ile kolaylıkla iş bulabiliyor iken, yeni mezun mühendislerimiz asgari ücretle iş bulamamaktadır. AK Parti iktidara geldiğinde toplam 74 olan üniversite sayısı bugün itibariyle 208’e ulaşmış durumda. Keşke eğitimde kalite de üniversite sayısı gibi artmış olsaydı. Kimi fakültelerin öğrencisi var binası yok, kiminin binası var hocası yok, kiminin de hocası var öğrencisi yok! Maalesef ki bir kısmı “Yüksek lise” niteliğinde olan yüzün üzerinde yeni üniversite açmak için harcanan emek ve sermayeyi, Dünya sıralamasındaki ilk 500 üniversite arasına her sene yeni üniversitelerimizi taşıyabilmek için harcamalıydık. Her yere üniversite açmak, gençlerimizin hiçbir sorununu çözmediği gibi, yıllarını, emeklerini boşa harcamalarına ve sonunda hayal kırıklığına uğramalarına sebep oldu. Nitelikten ziyade niceliğe, liyakatten ziyade yandaşlığa, particiliğe, hemşericiliğe ve mezhepçiliğe öncelik vermek gençlerimizin sorunlarını çözmediği gibi ne yazık ki bunlara yenilerini ekledi.” (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası