banner
Gündem

Yara iyileşmesini hızlandıracak malzeme projesine destek

Aksaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Emel Çakmak, atık su yosunlarından yara iyileşmelerini hızlandırabilecek bir malzeme geliştirdi. Hazırlanan proje Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumundan (TÜBİTAK) destek aldı. Sabire Yazıcı Fen..

Yara iyileşmesini hızlandıracak malzeme projesine destek
banner

Aksaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Emel Çakmak, atık su yosunlarından yara iyileşmelerini hızlandırabilecek bir malzeme geliştirdi. Hazırlanan proje Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumundan (TÜBİTAK) destek aldı.

Sabire Yazıcı Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünde görev yapan Öğretim Üyesi Dr. Emel Çakmak, geliştirecekleri malzemenin tamamen doğal bileşenlerden oluşacağını kaydetti. Yara iyileşmelerinin dört aşamadan oluşan çok yönlü bir süreç olduğunu vurgulayan Çakmak, “Bu süreçler kanamanın durdurulması, hasarlı dokunun enfeksiyona karşı korunması, doku güçlenmesi ve yeniden şekillenme olarak ifade edilebilir. Genel itibariyle biyobozunur malzemeler, yara iyileşmelerini hızlandırdığı için yaygın biçimde kullanılırlar. Biz, projemizde, atık su yosunu selülozundan yara iyileştirici bir örtü malzemesi üretmeyi planlıyoruz” dedi. Emel Çakmak, selülozun yeryüzünde bol miktarda bulunan bir polimer olduğunu, kolay elde edilebildiğini ve yüksek performanslı bir malzeme olduğunu belirterek, malzemenin bu özelliklerinin çalışmayı değerli kıldığını kaydetti. “TÜBİTAK 1002 Hızlı Destek Projesi” kapsamında desteklenen çalışmanın, ileri düzey medikal çalışmalara pozitif katkı sağlaması öngörülüyor. Dr. Emel Çakmak, projede Araştırma Görevlisi Dr. Behlül Koç Bilican’la birlikte çalışıyor.

ASÜ Rektörü Prof. Dr. Alpay Arıbaş, hazırladıkları proje ve aldıkları destek münasebetiyle Emel Çakmak ve Behlül Koç Bilican’ı tebrik etti. (Haber Bülteni) 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası