Siyaset

Keleş: ‘Çiftçiden şikayet var’

CHP İl Başkanı Hacı Ali Keleş çiftçilerin yaşadığı sorunlara değinerek, her geçen gün çığ gibi büyüyen sıkıntıların çözülmesi gerektiğini söyledi. Tarımda hasat sezonunun başlaması ile birlikte, çiftçilerden gelen şikayetlerin çığ..

Keleş: ‘Çiftçiden şikayet var’
banner

CHP İl Başkanı Hacı Ali Keleş çiftçilerin yaşadığı sorunlara değinerek, her geçen gün çığ gibi büyüyen sıkıntıların çözülmesi gerektiğini söyledi.

Tarımda hasat sezonunun başlaması ile birlikte, çiftçilerden gelen şikayetlerin çığ gibi yükselmeye başladığını aktaran Keleş, “Bilindiği gibi, ürününü tmoya vermek isteyen çiftçi sistemden randevu almak zorunda. Ancak gelin görün ki randevu almak mümkün değil, insanlar gündüz uğraşıyorlar gece uğraşıyorlar bir türlü randevu alamıyorlar. Ama çiftçi ürününü satmak zorunda çünkü borç ödeme zamanı gelmiş. Bu durumda borcunu ödemek isteyen çiftçi malını ton başı 2000-2500 TL daha ucuz fiyatla tüccara vermek zorunda kalıyor. Zaten mazot, gübre, elektrik su, işçilik maliyetleri altında ezilen çiftçi Bir de ürettiği ürününü daha ucuza satmak zorunda kalıyor. Bu duruma acilen çözüm bulunması çiftçinin mağduriyetinin önüne geçilmesi gerekiyor. Bu soruna En kısa sürede çözüm bulunacağı belirtiliyor. Sezonun geleceği önceden belli değil mi neden sorun yaşansın, önlemlerinizi neden daha önceden almadınız. Tmo’nun mevcut depoları dolu ya da yeterli değil ise hızlı bir şekilde yeni yerler kiralanmalı, çiftçiye ürününü teslim edeceği yeni yerler gösterilmeli, çiftçi tüccar’a muhtaç edilmeden ürettiği tüm ürünleri alınmalıdır” dedi. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası