Özel

En anlamlı doğum günü sürprizi

EVDE EĞİTİM GÖREN SEREBRAL PALSİ HASTASI MERVE’YE İKİZİ MERYEM’İN OKULUNDA DOĞUM GÜNÜ YAPILDI Aksaray’da yaşayan ve rahatsızlığı nedeniyle okula gidemeyen Serebral Palsi hastası 10 yaşındaki Merve Nur Demir’e, Cumhuriyet Okulunda..

En anlamlı doğum günü sürprizi
banner

EVDE EĞİTİM GÖREN SEREBRAL PALSİ HASTASI MERVE’YE İKİZİ MERYEM’İN OKULUNDA DOĞUM GÜNÜ YAPILDI

Aksaray’da yaşayan ve rahatsızlığı nedeniyle okula gidemeyen Serebral Palsi hastası 10 yaşındaki Merve Nur Demir’e, Cumhuriyet Okulunda 4’üncü sınıfta okuyan ikizi Meryem Nur Demir’in öğretmenleri ve sınıf arkadaşları eşliğinde sürpriz doğum günü partisi düzenledi.

Inara ve Recep Demir çiftinin ikiz kızlarından Serebral Palsi hastası 10 yaşındaki Merve Nur Demir  doğuştan rahatsızlığı sebebiyle okula gidemeyince Aksaray Milli Eğitim Müdürlüğünce hazırlanan “Evde Eğitim” projesi kapsamında eğitim görüyor. İkizi ise Cumhuriyet İlkokulu 4’üncü sınıfta eğitim görüyor. Özel Eğitim Öğretmeni Gamze Böğe ve Cumhuriyet İlkokulu öğretmeni Derya Uz ile sınıfta doğum günü programı düzenlediler. Arkadaşlarının Merve Nur ve Meryem Nur Demir’e hediye vermesi ikizleri mutlu etti.

‘İYİ Kİ BENİM ÖĞRENCİM OLMUŞ’

Merve Nur Demir’in öğretmeni Gamze Böge, çocukları topluma kazandırmanın çok güzel his olduğunu söyledi. İkizlerin gelişimindeki en büyük etkenin ailesi olduğuna dikkat çeken Böge, “Ailesi çok bilinçliler. Merve’ye çok büyük katkılar sağladık, gelişmeler oldu. Bugünde buradayız. Güzel bir etkinlik hazırlamışlar. Son senemizde teşekkür ediyoruz. Merve Nur’u ben 2. sınıfta tanıdım. Arkadaşım öğretmeniydi. Arkadaşımdan sonra ben devraldım. İyi ki de almışım bu konuda biraz ön yargılıydım ama olmamak lazımmış çünkü bu çocukları topluma kazandırmak çok güzel bir his. İkizi var Merve Nur’un. Meryem Nur ise arkadaşları ile birlikte hayatına devam edebiliyor. Ama Merve Nur’u da hiçbir zaman unutmuyorlar. Sürekli okula gidip geliyor sosyalleşmesi için. Merve Nur’un Serebral Palsisi ve hafif düzey otizmi var, konuşmamızda engel var. Onu aşmaya çalışıyoruz aynı zamanda rehabilitasyon görüyor bende evde destekliyorum” dedi.

‘EVDE EĞİTİMDE AİLELERİN BİLİNÇLİ OLMASI ÇOK ÖNEMLİ’

“Haftada 5 gün okul gibi saat 9 ile 2 arası evde verilebilecek en güzel şekilde eğitim vermeye çalışıyoruz” diyen Böge, “Bu konuda oldukça özen gösteriyoruz zaten ayrıca bir slayt hazırlayıp yaptıklarını da gösterdik. Hiçbir şeyden mahrum bırakmamaya çalışıyoruz. Evde eğitim konusunda ailelerin bilinçli olması çok önemli. Okul müdürlerimizin çocuklarımızı okullarımıza kabul etmesi de çok büyük önem teşkil ediyor. Çünkü çocuklarımızın yapabileceği çok fazla aktiviteleri yok. Sadece rehabilitasyona gidebiliyorlar o yüzden çocuklarımıza bir öğretmenimizin gelmesi bile çok büyük bir avantaj sağlıyor. Mesela tatil olduğu günlerde ben gitmediğimde soruyormuş, o kadar farkında oluyorlar. Bu beni çok mutlu ediyor” ifadelerini kullandı.

‘ÖZEL ÇOCUĞUMUZU OKULUMUZDA SOSYALLEŞTİRİYORUZ’

“4 yıldır Meryem Nur’la beraberiz” diyen Cumhuriyet İlkokulu 4’üncü sınıf öğretmeni Derya Uz ise;  “Meryem Nur’un ikizi var Merve Nur oda evde eğitim görüyor. Karne günlerinde öğretmenleri ara ara getirdiği zaman sınıfımızda bir kaynaşma oluyor. Bu yılda Gamze öğretmenimizle daha büyük bir etkinlik olsun diye bir doğum günü kutlayalım dedik. Ve görüyorum ki ikisi de çok mutlu oldu. Özel çocuklarımızı böyle ortamlara sokup sosyalleşmelerini sağlamak çok güzel bir şey. Meryem kardeşini o kadar sahiplenmiş o kadar benimsemiş iki kardeş arasında o kadar güzel bir diyalog var ki yani bunu da ben anne ve babaya bağlıyorum. Çok güzel bir aile iletişimi var aralarında. ”dedi.

‘ÖĞRETMEN EVE GELİNCE KIZIM KONUŞMAYA BAŞLADI’

İkizlerin annesi Inara Demir, “Ben böyle bir etkinlik düzenleyen öğretmenlerimize ve arkadaşlarına çok teşekkür ederim. Millî Eğitim Müdürlüğü de bizimle özel ilgileniyor. Merve özel eğitim öğretmeni Gamze Böğe gelmeden önce hiç konuşmuyordu. Sadece şarkı dinliyordu. Öğretmenimiz gelmeye başlayınca konuşmaya başladı. Şu anda diğer ikizi kadar konuşamıyor ama okuması güzel, sürpriz doğum gününden çok mutlu oldu. Pamuk şeker, pasta ve süslemeler çok güzel olmuş. Okulda unutulmaz bir doğum günü bizleri çok mutlu etti” dedi.  Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası