Genel

Yeni bir ilim ve irfan merkezi daha hizmet vermeye başladı

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Aksaray’da tarihi yapıların restore edilerek aslına uygun olarak kullanılması için çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Dinçer, kültürel mirasların gelecek nesillere aktarılması amacıyla Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden..

Yeni bir ilim ve irfan merkezi daha hizmet vermeye başladı
banner

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Aksaray’da tarihi yapıların restore edilerek aslına uygun olarak kullanılması için çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Dinçer, kültürel mirasların gelecek nesillere aktarılması amacıyla Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Bedriye Medresesi’nin hizmete alındığını duyurdu. Aksaray’da tarihi yapıları koruma altına aldıklarını ifade eden Dinçer, “Kalanlar Köprüsü, Kılıçarslan Türbe ve Köşkü, Melik Mahmut Gazi Hangahı, II. Kılıçlarsan Hamamı, Pir Ali Sultan, Hashas Baba ve Hamza Baba Türbelerinden sonra Bedriye Medresesi’nde başlattığı restorasyon çalışmaları tamamlanarak hizmete alındı. Halk arasında Kadıoğlu Medresesi olarak bilinen tarihi Bedriye medresesinde restorasyon çalışmaları tamamlanarak hizmete alındı.  Selçuklu ve Osmanlı Döneminde medrese olarak hizmet veren yapı, tarihteki yolculuğuna yapılan titiz restorasyon çalışmasının ardından yine yapılış gayesine uygun olarak hizmet vermeye başladı” dedi.

Anadolu Selçuklu Sultanı I. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde inşa edildiği tahmin edilen Bedriye Medresesi’nin Selçuklu ve Osmanlı Döneminde medrese olarak kullandığını aktaran Başkan Dinçer, Bedriye Medresesi’nin Osmanlı’nın son dönemi ile erken Cumhuriyet Dönemi’nde fetvahane olarak hizmet verdiğini belirtti.

‘KÜLTÜREL MİRASLAR GELECEK NESİLLERE AKTARILIYOR’

Çağın şartlarına uygun olarak ilim ve irfan merkezi olarak kullanılması planlanan medresede isteyen herkesin vakit geçirebileceğini aktaran Dinçer şöyle konuştu: “Öğrencilerimiz bu merkezde kitap okuyarak keyifli ve huzurlu vakit geçirebilir ya da ders çalışabilir.  Ayrıca medresemizin içerisinde doğal taş sergi salonu ve kütüphanesi de yer alıyor.” (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası