Gündem

Tarihsel bağlamda Türkiye Almanya ilişkileri anlatıldı

Aksaray Üniversitesinde (ASÜ), Kültür, Tarih ve Entegrasyon Araştırmaları (IKG) Enstitüsü iş birliğiyle “Kültür, Tarih, Ekonomi ve Siyaset Bağlamında Türkiye-Almanya İlişkileri” konulu bir konferans düzenlendi. Konferansın açılışında bir selamlama konuşması yapan..

Tarihsel bağlamda Türkiye Almanya ilişkileri anlatıldı
banner

Aksaray Üniversitesinde (ASÜ), Kültür, Tarih ve Entegrasyon Araştırmaları (IKG) Enstitüsü iş birliğiyle “Kültür, Tarih, Ekonomi ve Siyaset Bağlamında Türkiye-Almanya İlişkileri” konulu bir konferans düzenlendi.

Konferansın açılışında bir selamlama konuşması yapan ASÜ Rektörü Prof. Dr. Alpay Arıbaş, Türkiye-Almanya ilişkilerinin Osmanlı’ya uzanan derin köklere sahip olduğunu söyledi. Osmanlı’nın son dönemlerinde askeri ve teknolojik alandaki iş birliğinin Birinci Dünya Savaşı’nda müttefikliğe dönüştüğünü ifade eden Rektör Arıbaş, “İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ise Türkiye, yerle bir olan ve kalkınma hamlesi için iş gücüne ihtiyaç duyan Almanya’ya destek vermiştir. 30 Ekim 1961 tarihinde yapılan bir anlaşmanın ardından Türk insanı, iş gücü olarak Almanya’ya gitmeye başlamıştır. Bu süreç her iki ülkenin daha da yakınlaşmasına vesile olmuştur” dedi. Türk insanın o dönem iş bulmak ve bir miktar gelir elde ettikten sonra yeniden ülkeye dönmek niyetiyle Almanya’ya yola çıktığını, aradan geçen yılların ardından önemli bir kısmının orada kaldığını ileten Rektör Arıbaş, “Şu anda Avrupa’da önemli bir Türk nüfusu var bu nüfusun büyük kısmı da Almanya’da yaşıyor. Almanya’da yaşayan Türkler arasında Aksaray, Konya gibi Orta Anadolu coğrafyasının insanlarının da ağırlıkta olduğunu biliyoruz” dedi. ASÜ Rektörü, konuşmasının son kısmında, Avrupa’da yaşayan Türklerin Türkiye ile Avrupa ülkeleri arasındaki ilişkilerde köprü olduklarını da belirtti ve bu hususta farklı çalışmalar yapılması gerektiğini kaydetti. Rektör Arıbaş’ın ardından kürsüye gelen IKG Enstitüsü Başkanı Dr. Latif Çelik, geniş bir perspektif üzerinden Türkiye-Almanya ilişkilerini anlattı. Türkiye’nin Avrupa’da en yoğun şekilde Almanya ile temas halinde olduğunu söyleyen Latif Çelik, sürecin tarihsel ve güncel boyutları hakkında bilgiler verdi. Düzenlenen etkinlik soruların yanıtlanması ve plaket takdiminin gerçekleştirilmesinin ardından sona erdi. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası